Serpil Çakır “Erkek Kulübünde Siyaset’i Anlatacak

Kadın çalışmaları alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden tarihçi ve siyaset bilimci Serpil Çakır, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde kadın konuşmaları programı kapsamında 9 Ocak Perşembe akşamı,”Erkek Kulübünde Siyaset” kitabını anlatacak.

Çakır bu çalışmasında, Meclis’te dört dönem kadın milletvekilleriyle yapılan sözlü tarih görüşmelerini odağa alarak, kadın siyasetçilerin partileriyle, seçmenle ve aileleriyle ilişkilerini inceliyor.

Katılımcılar, Kıraathane ekibinden yazar Nilüfer Kuyaş’ın moderatörlüğünde Serpil Çakır’la bu çalışmasının ayrıntılarını,  kadınların siyaset yaparken karşılaştıkları ayrımcılığı ve bu ayrımcılığın nasıl aşılabileceğini konuşacak.

Serpil Çakır hakkında

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde siyaset bilimi profesörü olan Serpil Çakır’ın, ‘Türkiye’de Kadın Parlamenterler’,’Cumhuriyetin Öncü Kadınları’ gibi sözlü tarih çalışmaları, kadın tarihi, feminist tarih yazımı, toplumsal cinsiyet ve politika üzerinde çeşitli yayınları ve  ‘Erkek Kulübünde Siyaset’,  ‘Osmanlı Kadın Hareketi’ adlı kitapları bulunuyor.

Nilüfer Kuyaş hakkında

Robert Kolej mezunu olan Kuyaş, Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı. 2014’de öykü kitabı Yok Adam yayımlandı. Şimdilerde yazıları daha çok K24’de çıkıyor.

Sohbete katılmak için buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ocak 2020