SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’ne Merhaba

Toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmak, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmak ve bu sayede Türkiye’de ve dünyada eşitliğin, barışın hâkim olduğu bir dünya düzeni için dayanışmayı desteklemek üzere projeler geliştirecek yeni bir dernek kuruldu: SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği.

 

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak üzere eşitlik ve dayanışma değerlerini savunan SES Derneği, bu doğrultuda projeler geliştiriyor.

Mentörlük Yürüyüşü ve Eşitlik, Adalet Kadın Platformu projeleriyle dernek hayatına başlayan SES Derneği, ileri dönemde toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilir kalkınma, sosyal inovasyon, sosyal girişimcilik alanında projeler hayata geçirecek.

Derneğin vizyonu; toplumsal cinsiyet eşitliğini artırmak yoluyla 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmak adına önümüzdeki on yıl içinde ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri arasında etkin, saygın ve kucaklayıcı bir sivil toplum kuruluşu olmak.

Gülseren Onanç, Servisimin Cömert, Ayşe Sabuncu, Miraç Zeynep Taner, Hande Karakulah, Fatih Çelebi, Meral Tamer, Ayla Sevand, Leyla Kayhan Elbirlik, Nuray Özbay, Oya Özarslan, Dilek Bil, Tijen Mergen, Barbaros Dinçer Eda Doğançay’ın kurucusu olduğu ve logosunu tasarımcı Yeşim Demir’in yaptığı Derneğin kuruluş amaçları şöyle sıralanıyor:

  • Birleşmiş Milletler’in (BM) 2015 yılında oluşturduğu Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın (SKA) anlaşılması ve gerekli aksiyonların alınması için bireyler, sivil toplum, iş dünyası ve hükümetler çaba göstermelidir.
  • SKA’ların savunulması ve yaşama geçirilmesi sadece hükümetlere bırakılamaz, aktif bireylerin örgütlü mücadelesi de gereklidir.
  • Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak üzere kadının bütünsel olarak ama özellikle kamusal alan ve politikada güçlendirilmesi desteklenmelidir.
  • Sürdürülebilir Kalkınma ve İklim Değişikliği başta olmak üzere, kamusal ve toplumsal sorunların çözümü için genç kadın liderler öne çıkarılmalı desteklenmelidir.
  • SKA’lara ulaşmak üzere Sosyal İnovasyon ve Sosyal Girişimcilik desteklenmelidir.
  • Düşüncenin derinleşmesi ve cesaretin artırılmasına yönelik olarak öncelikle dijital medyanın etkin kullanılması gereklidir.
  • Toplumsal cinsiyet eşitliğinde kadın bakış açısına odaklanan bir medya yaklaşımına ihtiyaç vardır. Dijital ve sosyal medya araçları kullanılarak kadın liderliği ve kadının görünür olması sağlanmalıdır.

Derneğin projeleri

SES Derneği’nin Kadın Mentörlük Yürüyüşü, Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu, Ses Talks ve Eşitlik ve Dayanışma Zirvesi olmak üzere 4 alt markası bulunuyor. Bu markalar sürekli devam eden projeler olacak.

Vital Voices işbirliğiyle Kadın Mentörlük Yürüyüşü

SES, Eşitlik ve Dayanışma Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kadınlar arasında dayanışmayı geliştirecek bir etkinlik ile kutlayacak. Kadın Mentörlük Yürüyüşü, dünyada kadın liderliğini desteklemek üzere kurulan Vital Voices Derneği’nin global bir projesi.

8 Mart 2020’de Dünyanın 80 faklı ülkesinde 165 ayrı Kadın Mentörlük Yürüyüşü etkinliği organize edilecek. İstanbul’da ilk kez düzenlenecek SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü, dünyadaki en geniş katılımlı etkinlik olmak iddiasını da taşıyor.

Nişantaşı Sanat Parkı’nda yapılacak etkinlik öncesinde, 8 Mart Pazar günü saat 10:30’da CRR’de toplanılacak ve 12:00 – 14:00 saatleri arasında Nişantaşı Sanat Parkı’nda Kadın Mentörlük Yürüyüşü gerçekleştirecek. Yürüyüş küçük bir şenlik ile sonlandırılacak.

Yürüyüşe kimler, nasıl katılabiliyor?

Kadın Mentörlük Yürüyüşü’nde, yaşamda mücadele sonucunda bir varoluş sergilemiş kadınlar (Deneyimli Kadın Liderler ya da “Mentör” adı veriliyor) ile mücadelenin ilk sürecini başarıyla geçmiş ama daha önünde gidilecek uzun bir yolu olan kadınlar (Gelişme Sürecinde olan Kadın Liderler ya da “Mentee” adı veriliyor) deneyimlerini paylaşmak üzere bir araya gelecek.

Kendini MENTÖR veya MENTEE olacak özellik ve yetkinlikte görenler buradan başvuru formlarını doldurabilir.

Dernek daha sonra MENTÖR olacak kadınların paylaşmak istediği deneyim ile MENTEE kadının ihtiyaçlarını eşleştirerek ikili gruplar oluşturacak. Belirlenen gruplar 8 Mart Günü Nişantaşı Sanat Parkı’nda buluşarak yürüyüşü gerçekleştirecek ve yürürken deneyim alışverişinde bulunacaklar.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu

 Kurulduğu 31 Mayıs 2018 yılından bu yana kadın haberlerinin referans web sitesi ve sosyal medya adresi haline gelen Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu yerel ve uluslararası haber kaynaklarından derlediği haberleri kadın bakış açısıyla takipçileriyle paylaşan dijital bir haber platformu.

Bundan böyle SES Derneği çatısı altında yayın hayatını sürdürecek olan Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu, toplumsal cinsiyet eşitliği savunmak üzere kadının hak ve adalet arayışını ön plana çıkarmaya; siyaset, iş dünyası ve sanatta kadın liderliğini görünür kılan içerikler üretmeye devam edecek.

Ayrıca Derneğin kitlesel iletişim, Platform vasıtasıyla gerçekleştirilecek. Platformun sosyal medya hesaplarını takip ederek Derneğin çalışmalarından haberdar olabilirsiniz.

SES Eşitlik ve Dayanışma Zirvesi

2017’de başlayan Eşitlik Adalet Kadın Zirvesi, her yıl bir kadın zirvesi ile devam edecek.

SES Talks

Derneğin misyonunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak üzere, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilir kalkınma üzerine farklı alanlarda çalışan, fikir üreten uzmanlarla konuşmalar organize edilecek.

Derneğin üyeleri:

Gülseren Onanç

İTÜ İşletme Fakültesi’nden  mezun oldu. Michigan State Üniversitesi’nde uluslararası pazarlama konusunda MBA derecesi aldı. 1991’de eğitimini tamamladıktan sonra Eczacıbaşı, Balsu ve Ferrero şirketlerinde çalıştı. 

Teknoloji tabanlı pazarlama çözümleri sunmak üzere 2000 yılında Go4 Marketing, 2003 yılında Ticketturk adlı şirketi kurdu. Aynı yıl kurulan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’nin kurucuları arasında yer aldı. 2007’de dernek başkanlığına seçildi. 2011 genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için KAGİDER başkanlığından ayrıldı ve siyasete girdi.

Aralık 2010 ve Şubat 2018 yılları arasında CHP Parti Meclisi’nde üye olarak görev aldı. CHP Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2018 yılında Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nu kurdu, Transformative Women Leaders (Dönüştürücü Kadın Liderler) grubunun Türkiye’den tek kadın üyesi ve Vital Voices 2019-2020 Fellow’udur.

Servisimin Cömert

Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. University of Rochester, New York, ABD’den MBA derecesini aldı. Borusan Holding A.Ş ve Akkök Grup şirketlerinde finansmandan sorumlu genel müdür yardımcılığı pozisyonunda çalıştı. Japan Tobacco International’da bölge başkan yardımcısı olarak Türkiye ve Kazakistan pazarlarını yönetti. Tütün sektöründe dünyada bu pozisyona getirilen ilk kadın oldu.

İş hayatının girişimcilik döneminde gayrimenkul geliştirme sirketini kurdu. Ayvalık’ta aile zeytinyağ işini yönetti. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği üyesidir, sayman ve gençlik projelerinden sorumlu yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği yönetim kurulu üyesidir. SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği kurucu üyesidir ve yönetim kurulunda görev yapıyor.

Sosyal sorumluluk çalışmalarında, kadının güçlenmesi ve iş hayatına girmesi konularına odaklanmaktadır.

Hande Orhan

Avon Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika İletişim Direktörü ve Avon Türkiye Yönetim Ekibi Üyesi.

Hande, AVON Kozmetik’te Sosyal Sorumluluk, Ana Marka İletişimi, Halkla İlişkiler, Saha İletişimi, Etkinlik ve Sponsorlukları kapsayan geniş bir sorumluluğa sahiptir. Özellikle Avon bünyesinde kadınları güçlendirme ve sosyal sorumluluk projelerine öncülük etmiş, markanın iletişim stratejisinin belirlenmesinden sosyal paydaş yönetimine birçok alanda rol üstlenmiştir.

Kariyerine B ART Reklam ajansında başlayan Orhan, Avon’a katılmadan önce Yapı Kredi Kurumsal İletişim Departmanında 4 yıl boyunca birçok farklı görev üstlenmiş, son olarak kurumun Stratejik İletişim Müdürü görevinde çalışmıştır.

Hande, Galatasaray Lisesi’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra Fransa’da Nice Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi eğitimi almıştır.

Zeynep Miraç Taner

1978 İstanbul doğumlu. İstanbul (Erkek) Lisesi’nin ardından Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi.

Gazeteciliğe Vizyon dergisinde başladı. Milliyet, Hürriyet gazetelerinde muhabir ve editör olarak çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde haftalık portreler yazdı, bir süre Cumartesi ekini çıkardı. TRT Türk’te Açık Şehir adlı kültür sanat programını sundu.

Aylık Kafa dergisinde portre yazıları yayımlandı. Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yüksek lisans yapıyor, muhtelif yayınlarda yazıları yayımlanıyor.

Ayla Sevand

İstanbul Amerikan Kız Koleji’nden sonra, Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans, ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi’nde Yüksek Lisans ve A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Doktora çalışmasını tamamladı. Brüksel’de Yüksek Etüdler Enstitüsü’nde doktora sonrası çalışması yaptı.

1981’de Ajans Ada’da Güneş Gazetesinin sokak lansman kampanyasını yürüttü. Güneş Gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Yarışmasını, ardından da Avrupa Güzellik Yarışmasını yürüttü.

1982’de Bilişim Teknolojileri sektöründe TEPUM Teknoloji’yi kurdu. 2000 lerin başlarında IT sektöründe farklı uzmanlık alanlarında üç şirket daha kurdu. 1993 yılında İstanbul’un ilk kafelerinden olan Cafe Keyif’i açtı. Daha sonraki yıllarda 5 restaurant daha açtı ve yöneticiliğini yaptı.

Kagider üyesi. 2009-2011 arasında KAGİDER Başkan Yardımcılığı yaptı. Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Mütevelli Üyesi, Transaksiyonel Analiz Derneği Kurucu Üyesi ve SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Üyesi.

Dilek Bil

Dilek Bil, 37 yıllık kurumsal ve girişimcilik yıllarının 12 senesinde American Express Bank, Koç Amerikan Bank, BNP-Ak-Dresdner Bank ve Societe General’de kredi ve pazarlama alanlarında bankacılık yapmış, 1994 yılında Kangaroo İletişim Danışmanlık şirketini kurmuş, 2013 yılına kadar bir çok markaya, iletişim ve yaratıcı reklam çözümleri konusunda hizmet vermiştir.

2014 yılından itibaren sürdürülebilir kalkınma alanında kurumlara danışmanlık yapmaktadır.’’ Purpose-Sustainable Ideas’’ platformu kurucusu olup, iş dünyasının bu konuda yolunu açacak çözümler üretmekte, TGSD Sürdürülebilirlik Danışmanı ve EURATEX Döngüsel Ekonomi Çalışma Grubu üyesi olarak sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi metodolojilerinin uygulanması konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Dilek Bil halen, WWF Yönetim Kurulu Üyesi, UN Global Compact üyesi, KAGİDER eski Başkanı ve Onur Kurulu Üyesi, Türkiye Şarap Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Italya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığına bağlı Accademia Italiana della Cucina Türkiye Başkanı, ,FODER kurucu üyesi,eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

2017 yılında Women Economic Forumu tarafından ‘’Woman of the Decade in Media and Social Change’’ ödülünü almıştır. Türkiye’de şirketlerin sürdürülebilirliği şirketlerin iş yapma modellerine entegre edebimesi, kurumsal yönetimin bir parçası olması amacıyla CNBC-e’de ‘’Sürsün Bu Dünya’’ programını yapmıştır.

Dilek Bil, lise eğitimini New York Northport High School, yüksek öğrenimini University of North Texas’da uluslararası finans ve pazarlama üzerine yapmıştır.

Leyla Kayhan Elbirlik

Dr. Leyla Kayhan Elbirlik,  Yüksek Lisans ve Doktorasını Harvard Üniversitesi’nde Tarih Bölümü ve Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nde tamamlamıştır.

Çalışma hayatına 2013 senesinde Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak başlayan Elbirlik, 2015-2020 seneleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Humanities Dersleri Koordinatörlüğü’nü yürütmüş, Humanities ve Batı Dilleri Edebiyatları Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çeşitli dersler vermiştir.

Dr. Elbirlik Osmanlı sosyal tarihi, aile tarihi, toplumsal cinsiyet çalışmaları, humanities ve medical humanities gibi farklı alanlarda dersler vermekte, araştırma ve yayınlar yapmaktadır. 2016-2020 yılları arasında Avrupa Komisyonu’nun Horizon 2020 çerçeve programı kapsamında Özyeğin Üniversitesi’nde yürütmekte olduğu projesi PLOTINA (Promoting gender balance and inclusion in research, innovation and training), araştırma, eğitim ve inovasyonda toplumsal cinsiyet dengesini ve entegrasyonunu sağlamayı amaçlamaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı yayınları olan Dr. Elbirlik AMECYS (Assoc. of Middle East Children and Youth Studies), MESA (Middle East Studies Association), AHA (American Historical Association)’nın yanısıra SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği üyesidir. Historist adlı tarihsel etkinlik ve danışmanlık firmasının da kurucu ortağıdır.

Meral Tamer

Köşe yazarı, aktivist gazeteci. Üniversite diplomasında mimar yazsa da Meral Tamer gazetecilikte kariyer yapmayı tercih etti. 1974’te Cumhuriyet gazetesine giren Tamer, 1980 darbesi ertesinde piyasa ekonomisine geçilirken, gazete yazıları ve TV programlarıyla Türkiye’de tüketici hareketini başlattı. Ve 80’li-90’lı yıllar boyunca tüm Türk iş dünyasının korkulu rüyası haline geldi. Tamer, Milliyet’teki yazılarında değişik STK’ların çok sayıda kampanyasına destek verirken; kendisi de aktivist olarak büyük kampanyalar başlattı.

Ölümlü trafik kazalarının azaltılmasından kız çocuklarının okullaşmasına pek çok kampanyada imzası olan Tamer, son olarak yazılarında kadın-erkek eşitliğine yoğunlaşmıştı. 41.5 yıl aralıksız gazetecilik yapan Tamer, eylül 2015’te kadın hakları üzerinden AKP yönetimine muhalefet yaptığı gerekçesiyle işten atıldı.

2010’da meme kanserine yakalanan Tamer, yaşadıklarını okurlarıyla paylaştığı Aşkolsun Kanser adlı bir anı kitabı yazdı.

Barbaros Dinçer

2008 yılından bu yanda CHP saflarında siyasi mücadelesini sürdüyor. Beyoğlu İlçe Gençlik Örgütü Yöneticiliği (2008-2010), İstanbul İl Gençlik Örgütü Sekreterliği (2010), Gençlik Örgütleri Genel Başkan Yardımcılığı (2011) ve Gençlik Örgütleri Genel Başkanlığı (2012) görevlerini icra etti.

8 yıl aradan sonra gençlik kollarında seçim sürecini kuruluyla birlikte sağladı. Ana kademeye geçtiğinde de İl Ana Kademe Yöneticiliği yaptı (2015-2016). Partinin yanı sıra uzun yıllardır SODEV’in de yönetim kurullarında yer aldı. Genel Sekreterlik görevi yaptı. İstanbul Üniversitesi Gazetecilikte Doktora tezini yazıyor ve enerji sektöründe bir firmada altı yıldır çalışıyor.

Nuray Özbay

Toplumsal cinsiyet eşitliği stratejisti olarak son on bir yıldır iş dünyası, sivil toplum ve kamu sektöründen liderlerle eşitlikçi dönüşüm yolunda çalışmalar yapan Nuray profesyonel yolculuğuna KAGİDER’de başladı ve beş yıl boyunca derneğin savunu çalışmalarına yön verdi. Dünya Bankası danışmanı olarak özel sektör şirketlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırmak için Fırsat Eşitliği Modeli’ni hayata geçirdi.

2014 yılında araştırmacı ve danışman olarak Ipsos ekibine katıldı ve Türkiye’de çalışan ebeveynlerin çocuk bakım ihtiyaçları konulu araştırma projesi ile Türkiye Araştırmacılar Derneği Sosyal Baykuş ödülünü aldı. Kendini feminist aktivist olarak tanımlayan Nuray, Avrupa Kadın Lobisi ve BM Kadın Birimi gibi dünya çapında etkin kadın örgütlerinde liderlik görevleri almaktan gurur duyuyor.

Emrah Kurum

Çevre mühendisi olmanın yanı sıra sosyal girişimci olan Emrah Kurum, mezun olduktan sonra sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yapmıştır.

Sürdürülebilirliğin iletişim tarafında EKOIQ Dergisi’nde şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda sürdürülebilirlik ve KSS proje geliştirmede IPEC’de (International Project & Education Center) ve kurumların ihtiyaçları doğrultusunda Ar-Ge/inovasyon süreçlerinde akademiden nasıl faydalanabileceği üzerine de Sabancı Üniversitesi’nde çalışmıştır.

Türkiye’nin ilk ve tek sürdürülebilirlik alanındaki etkinlik platformu olan Çevreci Etkinlikler’in kurucusudur. Bu kapsamda Alternatif Çevre Mühendisliği Buluşmaları, Çevre ve Sanat Buluşmaları, Geleceğin Sürdürülebilirlik Liderleri Buluşmaları gibi birçok projeyi hayata geçiren ve Mart 2013’ten beri 40’dan fazla etkinlik ile binlerce kişiye doğrudan dokunan atölyeler ve etkinlikler yapmıştır.

Sürdürülebilirliliğin anlaşılması ve yaygınlaşması için iletişim, iş birliği ve çalışan gönüllülüğü üzerine çalışmalar yapan Sürdürülebilirlik Adımları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Emel Şensezgin Mergen

İstanbul Erkek Lisesi (79) ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (84) mezunu olan Emel Şensezgin Mergen, iş hayatına 1986 yılında ortağı olduğu ULTAR’da tarım sektöründe başladı. Daha sonra demir çelik sektöründe Toplam Kalite Yöneticisi olarak kariyerine devam ederken, Türkiye Kalite Derneği’nin kuruluş aşamasında üyesi olarak aktif rol aldı, Kalite Ödülünün ilk denetçilerinden oldu.

Bu süreç kendisini Danışmanlık sektörüne taşırken, sivil toplumculuğunu ise toplumda Toplam Kalite anlayışının ve sorun çözme kabiliyetinin gelişmesi için çalışan Beyaz Nokta derneğinde sürdürdü. 5 yıl TMI şirketinde Danışman olarak profesyonel çalıştıktan sonra ortağı ile birlikte 1998 yılında kendi şirketini kurdu. Halen Şensezgin Kurmuş Danışmanlık Şirketinin ortağı olarak yönetiminde ve Danışmanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Emel Şensezgin Mergen bugün Hayata Destek Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, İEL Derneği Divan Kurulu Üyesi, BÜMED Danışma Kurulu Üyesi, PWN, PERYÖN, TEGEP üyesi olarak sivil toplumda çalışmalarına devam etmektedir.

Hande Arslan

1975, İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. University of Exeter’da master yaptı.

Yaklaşık 20 yıl, uluslararası ve yerel reklam ajanslarında, reklam yazarlığı ve kreatif direktörlük yaptı. Yaptığı çalışmalarla yurtdışı ve yurtiçi yarışmalarda birçok reklam ödül aldı.

2007’de San Francisco/Silicon Vadisi’ne yerleşti. Bağımsız film platformu mubi.com’un marka konumlandırması için çalışırken, San Francisco State University’de Digital Marketing eğitimi aldı.

2011’de dijital ajans über’i kurdu. Halen global ve yerel markalara hizmet veren über’in kurucu ortağı ve yöneticisi.

Ayrıca BMW Foundation Young Leadership Forum’un üyesi olarak sosyal projeler için çalışıyor. über ekibiyle sosyal sorumlu yapılara probono olarak destek veriyor.

Asuman Bayrak

1986: İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü

1986–1987 Maliye Bölümü’nde yüksek lisans

1987: İ.Ü. İşletme İktisadı Enstitüsü 30. dönem MBA

1983–86 Demisaş ve Sarkuysan Finans Departmanı

1988–89: Eczacıbaşı Menkul Değerler Yatırım Danışmanı

1989-92: MikroYazılım (Microsoft Distribütörü) Genel Müdür

1992–93: Medya Pazarlama A.Ş. Genel Müdür 1993 yılından itibaren Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı

Sivil Toplum Çalışmaları: Tarih Vakfı’nda mütevelli, Türk Eğitim Derneği üyesi, ALİKEV yönetim kurulu üyesi

Eda Doğançay

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. Ardından New York Üniversitesi Hagop Kevorkian Center for Near Eastern Studies bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Türkiye’ye döndükten sonra Kolektif Kitap’ta iki sene kurgu-dışı ve edebiyat editörü, Diken.com.tr’de kültür sanat ve haber editörü olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bünyesinde, Pearson onaylı Çocuklar için Felsefe (P4C) eğitmen eğitimini tamamlayan Doğançay, 2018 yılında çocuk kitapları yayımlayan Paraşüt Kitap’ı kurdu.

Doğançay, aynı zamanda Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nun içerik yöneticisidir.

Merve Emek

Hande Karakulah

Ayşe Sabuncu

Tijen Mergen

Oya Özarslan

Fatih Çelebi

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Şubat 2020