SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü Gerçekleşti: “Birlikte Daha Güçlü”

Toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmak, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmak ve bu sayede Türkiye’de ve dünyada eşitliğin, barışın hakim olduğu bir dünya düzeni için dayanışmayı desteklemek üzere kurulan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin Türkiye’de ilkini düzenlediği Kadın Mentörlük Yürüyüşü, 300 mentör ve mentinin katılımıyla gerçekleşti.

Dünya çapında kadın liderliğini desteklemek üzere, Vital Voices tarafından başlatılan Kadın Mentörlük Yürüyüşü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında ilk kez Türkiye’de de gerçekleşti. 

Kadın liderlerin deneyim ve bilgilerini yürüyerek paylaştığı Kadın Mentörlük Yürüyüşü’nün İstanbul ayağını, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği organize etti.

İstanbul Şişli’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe 300 mentör ve mentinin (danışan) katılımıyla gerçekleşti.

“Deneyimli kadın liderler (mentör)” ile mücadelenin ilk sürecini başarıyla geçmiş ama önünde gidilecek uzun bir yolu olan “gelişme sürecindeki kadın liderler (menti)”, Cemal Reşit Rey konser salonunda bir araya gelip Nişantaşı, Maçka, Harbiye sokaklarında ve Nişantaşı Sanat Parkı’nda yürürken deneyimlerini paylaştı.

Dünyada kadın liderliğini desteklemek üzere kurulan Vital Voices’un başlattığı Kadın Mentörlük Yürüyüşü etkinlikleri kapsamında 8 Mart 2020’de dünyanın 66 faklı ülkesinde 160 etkinlik organize edildi.

İstanbul’da düzenlenen mentörluk yürüyüşü etkinliğine mesleğinde başarılı olmuş iş kadınları, yöneticiler, akademisyenler, sanatçılar, sivil toplum aktivistleri, deneyimlerini üniversite öğrencileri ve iş yaşamına yeni başlamış genç kadınlar ile paylaştılar ve birbirlerinden ilham aldılar.

“Birbirimizden ilham alıyoruz”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç, birlikte yürümenin, eşitliğin de temeli olduğunu söyledi:

“Ne mutlu bize. Biliyoruz ki çok ortak noktamız, paylaşacak ve konuşacak çok konumuz var. Kol kola, yan yana yürümeye başladığımızda İstanbul daha güzel bir şehir olacak. Biz konuşup birbirimizden ilham aldıkça Türkiye ve dünya daha güvenli bir yer olacak. Bu dayanışma ağını genişletebilirsek dünyanın nasıl bir yer olacağını hayal edin.”

“Kadınlar özgür değilse toplumlar özgür değildir”

Şişli Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Şişli Belediye Belediyesi Başkanı Muammer Keskin, “Kadınlar özgür değilse, toplumlar özgür değildir. Ve kadınlar ne kadar güçlenirse, toplumlar o kadar güçlenir, gelişir. Biz, sosyal demokrat bir yerel yönetim olarak kadınların yaşam koşullarının iyileşmesini öncelikli politikalarımız arasında görüyoruz. Eğitimden sağlığa kadar yaşamın her alanında onları güçlendirecek hizmetler üretiyoruz. Kadınlara yönelik mesleki kurslarımız ve özel sağlık hizmetlerimizle her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

13 yıldır Uluslararası Kadınlar Günü anısına düzenlenen Vital Voices Küresel Mentörlük Yürüyüşleri, mevcut ve potansiyel kadın liderleri kendi toplumlarında yürümeleri için bir araya getiriyor. Kadınlar bu yürüyüşte, kişisel ve mesleki zorluklarını ve başarılarını paylaşıyor.

Yürüyüşler bu yıl Arnavutluk, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş, Benin, Bolivya, Brezilya, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Danimarka, Mısır, El Salvador, Fiji, Fransa, Gana, Yunanistan, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Jamaika, Ürdün, Kenya, Kosova, Lübnan, Liberya, Malezya, Meksika, Nepal, Hollanda, Nikaragua, Nijerya, Filistin, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Katar, Sırbistan Cumhuriyeti, Sierra Leone, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Tanzanya, Trinidad ve Tobago, Türkiye, Uganda, Ukrayna, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay, Vanuatu, Yemen, Zambiya ve Zimbabve de ülkelerde gerçekleşti.

SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü katılımcılarından izlenimler

Mentörler ve mentiler yürüyüş sonrasında deneyimlerini sosyal medya üzerinden #birliktedahagüçlü ve #seskadınyürüyüşü etiketleriyle paylaştılar.

Yorumların bazıları şöyle:

Deniz S (Mentör): “Uzun zamandır bu kadar öğretici bir deneyim yaşamadım -mentör olarak çok öğrendim.”

Banu Ç. (Mentör): “Onlar dinamizmlerini ve farklı bakış açılarını bizlere aktarırken, bizler de alanlarımızdaki tecrübelerimizi onlarla paylaşacağız. Ve böylece dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, ülkemizde de biz kadınlar, birbirimizle nesilden nesile dayanışma içerisinde olacağız. Böyle bir oluşumun içerisinde olmaktan mutluluk duyuyorum.”

Cemre G. (Menti): “Sevgili mentörüm Miyase Bülbül ile tanıştım, inanılmaz etkileyici bir gündü. Benim için kadın mücadelesi diyalog demek, farklı nesillerden kadınların birbirleriyle olan iletişimi ve tecrübe aktarımı kadar değerli çok az şey tecrübe ettim. Bu müthiş etkinliği düzenleyen herkese teşekkürler.”

Naz S. (Mentör): “8 Mart Kadınlar Günü’nde Ses Kadınlar Mentörlük yürüyüşüne katıldım. Ve burada mentim Kübra D. ile tanışma fırsatı yakaladım. Kübra üniversiteyi kazanınca Batman’dan İstanbul’a gelmiş. 8 kardeşi bulunuyor ve hepsi de üniversitede eğitimlerine devam ediyor. Kübra ise Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiş ve Yapay Zeka üzerine yüksek lisans yapıyor. Anlayacağınız hayat yolunda Kübra emin adımlarla ilerliyor. Biz de bugün onunla, kariyerinde daha da başarılı olması için “Hedef Kariyer” çalışması gerçekleştirdik. Kübra’nın ve Kübra gibi kararlı, güçlü tüm kadınların #8MartDünyaKadınlarGünü kutlu olsun!”

Ceyda K. (Mentör):#birliktedahagüçlü #seskadınyürüyüşü Sevgili feedim, size şahane ötesi bi genç kadın tanitayim: Cansu kent çalışmaları, goc, hafıza çalışan canlarım radarınıza alınız.”

Zeynep K. (Menti): “Today, we had a beautiful conversation with Anette Galskjot, Consulate General of Denmark in İstanbul, while walking around the city. She is very inspiring mentor!”

Rana Ö. (Mentör): “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlamak için ne harika bir yöntem! Nasıl keyifli bir gün! Şişli sokaklarında mentörluk yaparak yürümek… Seninle benzer değerleri paylaşan kadınlarla birlikte vakit geçirmek…”

Özden Y. (Mentör): 80 farklı ülkede 165 ayrı Kadın Mentörlük Yürüşü etkiliğinden biri bugün İstanbul’da SES Derneği, Şişli Belediyesi ve Morphipo katkıları ile gerçekleşti. Teşekkürler.”

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Mart 2020