Sessizliğini Bozanların Hareketi #MeToo İki Yaşında

Önemli sosyal, kültürel ve yasal değişime yol açan küresel #MeToo hareketi sayesinde ses çıkarma cesareti bulan kadınlar, hareketin ikinci yıldönümünde bir video yayımladı, ifşa etmeden önce ve ettikten sonra yaşadıklarını anlattı.

İki yıl önce bu zamanlarda, gazeteci Jodi Kantor ve Megan Twohey, film yapımcısı Harvey Weinstein’a yöneltilen cinsel saldırı ve taciz iddialarına ilişkin The New York Times’da çok ses getiren bir yazı yayımladı.

Ünlü aktris Alyssa Milano, cinsel istismara maruz kalanların hikayelerini #MeToo etiketiyle paylaşmalarını istediğinde ise kampanya küresel bir nitelik kazandı.

Milano’nun tweet’inden sonra, sosyal medyanın gücü kendini hissettirmeye başladı ve dünyanın her yerinde cinsel taciz ve saldırı deneyimleri konusunda sessiz kalan kadınlar bir bir açılmaya ve birbirleriyle dayanışmaya başladı. Giderek daha fazla kadın, hikayelerini anlatmak için #MeToo’yu kullanmaya başladıkça, “hashtag” sadece diğer kadınlarla dayanışmak için değil, aynı zamanda cezasızlığa son vermek için de bir araç haline geldi.

Hareketin ikinci yılında konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü kadın hakları savunucusu Nisha Varia, “#MeToo hareketi büyüyor. İlk önce sosyal medyada patlayan bu hareket daha sonra güçlü kamuoyu tartışmalarına ve sosyal normların, yasaların ve politikaların değişimine neden oldu” dedi: “En büyük değişimlerden biri de, cinsel istismara, taciz ve saldırıya maruz kalanların sessizliği bozmaları için artan destek.”

MeToo kapsamında, uğradıkları istismarı, tacizi ve tecavüzü ifşa eden kadınlar hareketin ikinci yıldönümünde tekrar konuştu. İfşa etmeden önce, ettikten sonra yaşadıklarını ve hareketin etkilerini anlattılar.

Sarah Scott – Oyuncu / Aktivist

“İfşa ettim çünkü bir sapıkla karşı karşıya olduğumu hissettim. Konuştum çünkü artık dayanamıyordum. Ses çıkarmak hiç kolay değildi.

Birlikte bir değişim hareketi yaratıyoruz. Her yerde, her gün.

Güçlü insanların artık güçlerini kötüye kullanamadıkları, kullandıklarında ceza aldıkları bir dünya için.”

Carmen Lobue – Yönetmen

Utanç içindeydim. Kendimi gerçekten yalnız hissettim.

Ayrımcılığa, her türlü cinsel tacize artık tahammül edemez hale geldim ve bu bana kendi sessizliğimi kırmaya yetecek güçte olduğumu hissettirdi.

Diğer insanların da benim gibi yalnız hissetmemeleri için konuşmuştum.

Gretchen Carlson – Yazar, Gazeteci ve Avukat

“İfşayı bu kadar zor yapan şey,  bir sonraki adım ne olabileceğini bilmemek.

Fox News’deki işimi çoktan kaybettiğimi biliyordum asıl soru, bana inanacaklar mıydı?

Dünyanın en güçlü adamlarından biri olan Roger Ailes’i dava ederken, bir uçurumdan atlıyormuşum gibi hissettim.”


“İşimi, maaşımı kaybettim, bütün bunları yaşadım. 
Bu hareket, önümüze çıkan tüm engelleri yıkmak için seslerimizi kullanmakla ilgili. Çünkü işyerinde her kadının saygı gördüğü bir dünya için savaşmaya inanıyoruz.”

Rylinda Rhodes – Aktivist

“İK departmanının bana inanmayacağından, akranlarımın beni desteklemeyeceğinden ve kendi yaşadıklarını anlatmayacağından  korkuyordum, çünkü bu sadece benim başıma gelmedi.

Sanırım utanmıştım ve utanmıştım çünkü yetişkin bir kadındım ve birinin vücuduma neler yapabileceğini kontrol edemedim.

Konuştum, çünkü hala yardımımın dokunacağı başka kurbanlar olduğunu biliyordum.”

Kaynak: Nowthisnews, HRW

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Kasım 2019