Sihirbazlık Asistanlığından, İngiltere’nin İlk Kadın Savunma Bakanlığı’na

İngiltere’de Gavin Williamson’ın ‘bilgi sızdırma soruşturması’ sonrası görevden alınmasıyla Penny Mordaunt, İngiltere’de Savunma Bakanlığı koltuğuna oturan ilk kadın oldu.

Mordaunt, İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson’ın Huawei toplantısının bilgilerini basına sızdırması nedeniyle yapılan kabine değişikliği sonucunda Williamson’dan görevi devralarak, İngiltere’nin ilk kadın savunma bakanı oldu.

İngiliz basını, Mordaunt’un, Savunma Bakanlığı’nda başarılı olması halinde iddialı bir başbakan adayı olabileceğini ifade ediyor.

Penny Mordaunt Kimdir?

46 yaşındaki Penny Mordaunt üniversite öğrenimi öncesi bir sirkte sihirbaz asistanlığı yapmış ve üniversitede felsefe bölümünden mezun olmuştur.

Mordaunt, deniz subayı olan babasının ısrarıyla daha sonra Kraliyet Donanması’nda  görev almıştır.

2005 yılında Muhafazakar Parti üyesi olarak siyasete atılarak 29 yaşında Avam Kamarası’na seçilmeyi başardı.

Eski Uluslararası Kalkınma Bakanı olan Mordaunt, milletvekili iken 2014 yılında İngiltere’nin ITV kanalında yayınlanan, çok izlenen reality şov programı Splash’a katılarak dalış yarışmasında birinci oldu ve ödülünü kimsesiz çocuklar için bağışladı. Mordaunt, Brexit referandumunda da dönemin Başbakanı ve Muhafazakâr Parti Başkanı David Cameron’a da bayrak açan ilk isimlerden biri oldu.

“Türkiye AB dışında tutulmayacak”

Mordaunt, 2016 yılında Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyeliği için gerçekleştirdiği Brexit referandumu öncesi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması yönündeki kampanyanın önde gelen isimlerinden biri oldu. Aynı zamanda Mordaunt, Türkiye konusunda yaptığı açıklamalarla gündem olmuştu.

Referandum kampanyası sırasında BBC’den Andrew Marr Show’a konuşan Mordaunt, AB ile Türkiye arasında imzalanan sığınmacı anlaşmasının birliğe üyelik konusunda Ankara’nın elini güçlendireceğini ve Birleşik Krallık’ın bunu veto etme imkanının olmayacağını savunmuştu.

Mordaunt, “AB’nin Türkiye’yi dışarıda tutacağını düşünmüyorum, bence katılacaklar. Bence sığınmacı krizi durumu daha çok bu yönde ilerletiyor” demiş ve eklemişti: “Bu, bizim bu konuda herhangi bir söz hakkımız olması için son şansımız. Bu ülkelerin katılıp katılmayacağı konusunda bize danışılmayacak. Bu ülkeler birliğe katılacak, asıl mesele ne zaman katılacakları.”

Kaynak:  NTV,  Sözcü, Sputniknews

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Mayıs 2019