Şili’de Kadınlar Feminist Parti Kurmaya Hazırlanıyor

Şili’ye giderek temaslarda bulunan İsveç Sol Parti Milletvekili Lorena Delgado Varas, kadınların feminist bir parti kurmaya hazırlandığını söyledi.

İsveç Sol Parti Milletvekili Lorena Delgado Varas, temaslarda bulunmak için Şili’ye giderek, kadın, işçi ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptı.

Varas, Şili’de 6 Ekim 2019’da toplu taşıma ücretlerine yapılan zam ile başlayan ve büyüyerek süren eylemlerde yer alan kadınların, feminist bir parti kurma hazırlığında olduğunu söyledi.

ANF’den Murat Kuseyri’ye konuşan Varas, Şili’de güçlü bir kadın hareketi olduğunu belirtti: “8 Mart Hareketi çok güçlü. Ayrıca sendika ve çevre örgütlerinin kendi kadın hareketleri var. Yaşamın her alanında var olan ataerkil değer yargıları, bu kesimlerin direnişiyle karşılaşıyor. İşçi, memur, kadın ve öğrenci hareketlerinin yer aldığı bir çatı örgüt kuruldu. Ama kadın hareketi örgütlenmeyi yeteri kadar radikal bulmadığını söyleyerek oluşumdan ayrıldı. Kadınlar feminist bir parti kurmak  için çalışma yürütüyor. Ben de böyle bir kadın partisinin gerekli olduğu görüşündeyim.”

“Kadınlar 8 Mart için büyük bir hazırlık içinde”

Varas, Şilili feminist kolektif Las Tesis aktivistlerinin erkek şiddetine yönelik başlattığı dansın tüm dünyaya yayılmasının buradaki kadınlara güç ve mücadele azmi verdiğini söyledi: “Son iki haftadır süren gösterilere kadınlar güçlü bir biçimde katılıyor. Feminist hareket, 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü için büyük hazırlık yapıyor. Sadece büyük şehirler ve ilçelerde değil, köylerde de 8 Mart kutlamaları düzenleyecekler.”

Kaynak: Gazete Karınca

avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Şubat 2020