Şili’den Türkiye’ye Kadınlar Şiddete Karşı Sokakta

Şili’den Fransa’ya, İstanbul’dan Mardin’e kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü öncesinde sokağa çıkmaya başladı. 25 Kasım’da da kadınlar, “Erkek şiddeti, yoksulluk, kriz değil, yaşamak istiyoruz!” diyerek alanlarda olacak.

Hürriyet

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü, tüm dünya ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde kadınlar alanlarda olacak.

Kadınlar, 25 Kasım öncesi alanlara çıkmaya başladılar. Dün Tütkiye’nin birçok kentinde kadınlar, düzenledikleri etkinliklerle şiddete karşı tepkilerini ortaya koydular.

Mardin’de katledilen kadınlar, gökyüzüne uğurlandı

Diyarbakır Yenigün

Mardin Şahmaran Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenledikleri etkinlikle, katledilen kadınların fotoğraflarını mor balonlara bağlayarak gökyüzüne uçurdu.

İstanbul’da Ceren Damar, Şule Çet ve Rabia Naz’ın aileleri de eylemdeydi

T24

İstanbul’da, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ve Kadın Meclislerinin çağrısıyla yaklaşık 200 kadın Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde, son zamanlarda artan kadın cinayetlerini protesto etmek için bir araya geldi. Eyleme, erkek şiddeti sebebiyle yaşamını yitiren Ceren Damar, Şule Çet ve Rabia Naz’ın aileleri de katıldı.

Ellerinde pankartlar ve öldürülen kadınların fotoğraflarıyla sloganlar atan grup, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunun uygulanmasını talep etti.

“Cinsiyetçi politikalar derhal bırakılmalı”

Grup adına basın açıklamasını okuyan Kadın Meclisleri üyesi Dilber Sünnetçioğlu, “Her gün kadınlar hayatı hakkında karar vermek istediği, çalışmak istediği, erkeği reddettiği, boşanmak istediği için öldürülüyor. Büyük acılar, büyük mücadeleler gerektirir. Biz de büyük mücadeledeyiz. Ta ki tek bir kadın kardeşimiz öldürülmeyene kadar. Mücadelemiz devam edecektir. Kadın cinayetleri durdurulabilir. 6284 sayılı kadını koruma kanunu etkin bir biçimde uygulanırsa İstanbul Sözleşmesinin şartları yerine getirilirse kadın cinayetleri durur. Kadın erkek arasındaki eşitsizliği yok ettikçe şiddet azalır kadın cinayetleri durur. Cinsiyetçi politikalar derhal bırakılmalı. 6284 sayesinde hayatta kalan kadınlarımız var. Kadınlar, erkeklerin hayatları üzerinde kurmak istedikleri baskının farkında. Bizler kimsenin malı da değiliz, kölesi de değiliz. Sadece özgürlük, eşitlik ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Bunun için mücadelemiz çığ gibi büyüyor. Tüm dünyada da böyle, kadın hareketi engellenemez.”

“Tecavüz, şiddet cezasız kalamaz” diyen Adalı kadınlar bir tekne ile dört adayı dolaştı

Bianet

İstanbul Adalar ilçesinde kadınlar, Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada arasında tekne turu düzenleyerek, erkek şiddetini protesto ettiler.

Kadınlar, güneşli bir pazar gününü Adalar’da geçirmek isteyen ziyaretçiler ve eylemden haberi olmayan Adalıların dikkatini “kadına yönelik şiddete” çekebilmek için pankartlar, dövizler ve şarkılarla denizde ve karada seslerini yükselttiler.

Fransa ve Şili’de de kadınlar sokakta

Nupel Haber

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle on binlerce kişi Paris sokaklarında erkek şiddetini protesto etti.

Şili’de kadınlar, gözaltında işkence edilerek öldürüldüğü iddia edilen sokak sanatçısı Daniela Carrasco’nun faillerinin ortaya çıkarılmasını istiyor.

Kaynak: Bianet, Hürriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
25 Kasım 2019