“Siyah Giyen Kadınlar”: Şilili Kadınlardan Adalet Yürüyüşü

Şili’de kadınlar, hükümet karşıtı protesto gösterilerinde hayatını kaybeden ve yaralananlar için siyahlar giyinerek başkent Santiago sokaklarında adalet yürüyüşü yaptı.

Fotoğraf: BBC

Şili’nin başkenti Santigo sokaklarında bine yakın kadın, iki haftadır devam eden hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybeden 23 kişi ve yararlanan binlerce kişi için yürüyüş yaparak adalet istedi.

Şili’de başkent Santiago’nun en önemli ulaşım aracı metroya, belirli saatler arasında uygulanmak üzere yüzde 4 zam yapılmasına karşı metroda, 19 Ekim’de “turnikeden atlama” şeklinde başlayan protestolar, güvenlik güçlerinin, turnikeden atlayan ve ücret ödemeden geçenleri güç kullanarak çıkarmasıyla kitlesel eylemlere dönüşmüştü.

Bazı metro duraklarındaki turnikeleri ve camları kıran göstericilere polis göz yaşartıcı gazla müdahale etmiş, Santiago’nun bazı bölgelerinde polisle göstericiler arasında arbede yaşanmıştı.

Ülke çapında yayılan gösteriler sonrasında üç bölge ile 11 şehirde güvenliğin orduya bırakılmasını kapsayan “Acil durum” ve “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmişti.

Devam eden gösteriler sonrasında, Hazine Bakanı Ignacio Briones şirketlerden alınan vergilerin azaltılmasına yönelik plandan vazgeçtiklerini duyurdu. Muhalefet liderleri, zenginlere yönelik vergi kesintisi planının askıya alınmasının yeterli olmadığını, diktatör Augusto Pinochet döneminde oluşturulan ve doğal kaynakların özelleştirmesine imkan tanıyan anayasanın değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Hız kesmeden devam eden gösterilerde 23 kişi hayatını kaybederken, bin 218 kişi yaralandı ve 9 bin 203 kişi ise gözaltına alındı.

Şili halkı vazgeçmiyor

Geçtiğimiz haftalarda Şili Devlet Başkanı Pinera, ekonomik sorunların büyüklüğünü ‘idrak edemediklerini’ belirterek özür diledi.

Ayrca, emeklilik ve engelli maaşlarında artış, sağlık hizmetlerinde iyileştirme, asgari ücretten az kazanılmasının önüne geçme, elektrik zammının iptali ve yüksek gelir elde eden sektörlere fazla vergi gibi maddelerin olduğu bir ekonomik yardım paketi açıklayarak, 8 bakanı görevden aldı.

Ancak göstericilere göre bu reformlar, yapılması gerekenlerin sadece çok küçük bir kısmı. Bu sebeple göstericiler de taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini açıkladılar. Pinera’nın dilediği özrü kabul etmeyen bir milyon kişi, 25 Ekim’de başkanlık konutunun yanından yürüyerek Pinera için istifa sloganları attı.

Latin Amerika’nın en eşitsiz ülkelerinden biri kabul edilen Şili’deki halkın beklentisi daha radikal sosyal ve ekonomik değişimler yönünde.

Birçoğu, düşük emekli aylıkları, sağlık ve eğitimin neredeyse tamamen özelleştirilmesi, zengin ve yoksul arasındaki gelir uçurumu, düşük ücretler ve hayat pahalılığı konusunda öfkeli. Ayrıca Pinera’nın istifası taleplerine, artık yeni bir anayasa beklentisi de eklenmiş durumda.

Kaynak: Aljazeera, BBC, CNN Türk

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Kasım 2019