Şirin Tekeli Araştırma Ödülü Sahiplerini Buldu

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi’nin (SU Gender), demokrasi, akademik özgürlük, toplumsal cinsiyet eşitliği ve feminizm alanlarında öncü çalışmalar yapan Şirin Tekeli anısına düzenlediği “Şirin Tekeli Araştırma Ödülü” 2019 yılı sahiplerini buldu.

SU Gender’in 2017’de hayatını kaybeden Şirin Tekeli anısına düzenlediği Araştırma Ödülü’nü kazanan genç araştırmacılar, 7 Aralık 2019, Cumartesi günü Minerva Palas’ta düzenlenen konferansla açıklandı.

Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan Şirin Tekeli Araştırma Ödülü’nü ortak çalışmalarıyla Sezen Bayhan ve Canan Aratemur Çimen ile Zeynep Selen Artan-Bayhan alırken; Burcu Nur Binbuğa-Kınık, Derya Acuner, Pınar Karababa, Merve Koç ve Özlem Ezer ise Araştırma Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

Bu yıl üçüncü kez verilen ödüle, doktora öğrencileri ile doktora derecesini tamamlamasının üzerinden en fazla 15 yıl geçmiş araştırmacıların başvuruları kabul edildi. Gönderilen araştırma önerileri, üniversiteler arası bir seçici kurul tarafından uluslararası akademik kriterler temel alınarak değerlendirildi.

2019 Seçici Kurulu Yeşim Arat, Famagül Berktay, Sibel Irzık, Deniz Kandiyoti ve Ayşe Öncü’den oluştu.

Şirin Tekeli Araştırma Ödülü 2019 Sonuçları 

Araştırma Ödülü

Sezen Bayhan, Canan Aratemur Çimen, Müfredat ve Ders Kitaplarında Cinsiyetlendirilmiş-Askerileştirilmiş Ulus Kimlik İnşasının Evrimi

Zeynep Selen Artan-Bayhan, Darülbedayi’nin “Öteki” Kadınları: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Tiyatro ve Toplumsal Bellek

Araştırma Teşvik Ödülü

Burcu Nur Binbuğa-Kınık, Ekofeminist Perspektiften Kadınların Maden Karşıtı Mücadelesi

Derya Acuner, İğne İplikle Kaydedilen Hafıza: Türkiyeli Kadın Sanatçıların Kumaş İşlerinden Türkiye Tarihine Bakmak (1980-2019)

Pınar Karababa, Kadın Emeğinin Kesişen ve Dönüşen Formları: İpek Halı ve Kutnu Dokumacılığı Örnekleri

Merve Koç, Normatif Bedende Erkeklik Deneyimleri: Hegemonik Erkeklik Söylemi ve Cüce Erkekler

Özlem Ezer, Yenilenen Köprüler Olarak Suriyeli Kadın Mülteci Anlatılarında “Yaşayan Din ve İnançlar”

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Aralık 2019