Siyasette Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Destek Çağrısı

Uluslararası Seçim Sistemleri Vakfı (IFES) ve Carter Center, Birleşmiş Milletler’in siyasette kadına yönelik şiddete karşı hareket etmesi için tüm dünyadaki sivil toplum örgütlerine uluslararası destek çağrısı yaptı.

Dubravka Šimonović / Fotoğraf: Wikipedia Commons

BM Kadına Yönelik Şiddet Özel Raportörü Dubravka Šimonović, 5 Ekim’de BM Genel Kurulu’na siyasette kadına yönelik şiddet hakkında bir rapor sundu. IFES’in saha ofisleri tarafından sunulan yorumlarını, tavsiyelerini ve örneklerini bir araya getiren rapor, kadınların sivil, siyasi ve insan haklarına yönelik tehdidi vurguluyor ve üye devletlerle sivil toplum örgütlerine tavsiyelerde bulunuyor.

Raporda, siyasette kadına yönelik şiddetin kadınların insan haklarını ihlal ederek cinsiyet eşitliğine ulaşma yolunda engel teşkil ettiği vurgulanıyor. Rapora göre, bu şiddeti etkili bir şekilde önlemek için siyasete eşit katılımı garanti altına alan genel yasaların tasarlanması, yürürlüğe konması ve izlenmesi şart. Bunun için tavsiyelerde bulunan rapor, devletlerin siyasette kadına yönelik şiddeti suç sayan bir mevzuat geliştirmeleri, mevcut yasalarını da uluslararası insan hakları standartlarıyla uyumlu hale getirmeleri gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda siyasi partilerin, uluslararası örgütlerin ve bağımsız izleme mekanizmalarının da konuya ilişkin acil eylem planı yapması gerektiği ifade ediliyor.

Kadına Yönelik Şiddet Özel Raportörü’nün faaliyetlerininin desteklenmesi ve raporda önerdiği tavsiyelerin uygulanması adına IFES ve Carter Merkezi, BM Genel Kurulu’na hitaben ortak bir ortak mektup yazdı. Mektubun Kurul’a bu ay sunulması planlanıyor.

Mektubun etkili olabilmesi için güçlü ve uluslararası bir sivil toplum desteğine ihtiyaç olduğunu belirten IFES, Šimonović’in raporunu  desteklemek için kadın hakları savunuculuğu yapan yerel ortakları ve sivil toplum kuruluşlarını mektup için imza vermeye çağırıyor.

BM’nin siyasette kadına yönelik şiddeti tanımak için harekete geçmesi siyasette aktif rol almak isteyen kadınların maruz kaldığı cinsiyetçiliğin resmi olarak tanınması açısından çok önemli bir gelişme. Destek olmak ve mektubu imzalamak için 9 Kasım’a kadar cdavin@ifes.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

BM Kadına Yönelik Şiddet Özel Raportörü Dubravka Šimonović’in BM’ye sunduğu raporun İngilizcesine buradan ulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Kasım 2018