Slovakya’nın İlk Kadın Cumhurbaşkanı: Zuzana Čaputová

Seçim kampanyasını yolsuzluk karşıtlığı üzerine kuran liberal aday Zuzana Čaputová, oyların yüzde 58’ini alarak Slovakya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Fotoğraf: Prague Morning

Avrupa’da yükselişe geçen popülist milliyetçi siyasete karşı alternatif sunan bir siyaset benimseyen Čaputová, parti siyasetinin dışındaki bir çevreden gelmesi ve hükümeti eleştiren söylemleriyle dikkat çeken bir isim.

Slovakya’da 16 Mart’ta düzenlenen seçimlerin birinci turunda en çok oyu alan Čaputová (yüzde 40) ve iktidardaki Yön-Sosyal Demokrat SMER Partisi adayı Maros Sefcovic (yüzde 18) ikinci tura kalmıştı.

Seçimlerin 30 Mart’ta düzenlenen ikinci turunda, Čaputová ve Sefcovics yarıştı. Oyların yüzde 58.4’ünü alan Čaputová Slovakya’nın 5’inci Cumhurbaşkanı oldu. Čaputová, görevi 15 Haziran’da devralacak.

Sonuçların kesinleşmesinin ardından konuşan Čaputová, “Rakiplerine saldırmadan da kazanabilirsin. Bizi bir araya getiren şeylere bakalım. Kişisel çıkarların ötesinde bir işbirliğini teşvik edelim,” dedi.

Yolsuzlukla Mücadele

Siyasi partilerle bağlantıları olan işadamlarının dolandırıcılık suçlarına ilişkin yazıları sebebiyle Şubat 2018’de gazeteci Jan Kuciak’ın öldürülmesi, komünizmin sona ermesinden bu yana Slovakya’daki en büyük hükümet karşıtı protestoları tetiklemişti. Olay aynı zamanda başbakan ve SMER lideri Robert Fico’nun istifasına yol açmıştı. Suikast sonrasında düzenlenen protestolara katılan Čaputová ülkesindeki yolsuzlukları ortaya çıkarmak için verdiği mücadeleyle biliniyor.

Çevrenin Korunması

Čaputová aynı zamanda çevre hukuku uzmanı. Daha önce Slovakya’da bir katı atık sahası projesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı alınmasını sağlamış ve çevrenin korunmasına katkılarından ötürü Goldman Çevre Ödülü’ne layık görülmüştü. Čaputová’nın etkin rol oynamak istediği gündem maddelerinin başında çevrenin korunması ve adalet ve yaşlıların bakımı gibi konular geliyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Nisan 2019