Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Dilek Uyar’a Türkiye Ulusal Ödülü

2020 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Türkiye Ulusal Ödülü’nü ”Işık, Gölge ve Muhafızlar” adlı çalışması ile F. Dilek Uyar kazandı.

Ulusal Ödüller Programı, Dünya Fotoğraf Organizasyonu ve Sony tarafından, dünya çapında 63 ülkeden yerel fotoğrafçılık topluluklarını desteklemek üzere kurulan bir girişim.

Her sene birçok fotoğrafçı bu yarışmaya katılıyor. Fotoğrafçılar dünyanın çeşitli yerlerinden çektikleri fotoğraflar ile farklı kategorilerde yarışıyorlar.

F. Dilek Uyar‘ın ”Işık, Gölge ve Muhafızlar” adlı çalışması, Açık Yarışma’nın seyahat kategorisinde jüri üyeleri tarafından anonim olarak seçildi. Fotoğraf, Bitlis’te koyun sürülerinin zorlu ve tozlu yolculuğunu gösteriyor.

2020 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri yarışmasına bugüne kadarki en yüksek katılım gerçekleşti. 345 bini aşkın görsel ve  190 bindenden fazla çalışma (Ulusal Ödül kazananının aralarından seçildiği) Açık Yarışma’ya dahil edildi.

Fotoğraflar ise Nisan ayında İngiltere’nin başkenti Londra’daki Somerset House’ta sergilenecek.

Dilek Uyar hakkında

Asıl mesleği avukatlık olan Dilek Uyar, radikal bir kararla mesleği bırakarak hayatını gönülden sevdiği işin peşinden giderek şekillendirmiş bir kadın.

Deklanşöre olan bağlılığının kanıtı ise alanında almaya hak kazandığı ulusal ve uluslararası ödüller. Bu ödüllerin haricinde de bazı ilklere sahip. Uyar, dünyanın en prestijli fotoğraf yarışmalarından 2017 National Geographic Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafçısı yarışmasının “İnsan” kategorisinde birinciliğe layık görülürken, Türkiye’den bu başarıya erişen ikinci isim ve ilk kadın oldu.

Yine 2017’de Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde “övgüye değer sanatçı” unvanını kazandı. Dubai’de düzenlenen 2017-2018 Hamdan Uluslararası Fotoğraf Ödülleri’nde (HIPA) “Wild Horses” isimli fotoğrafıyla finale kaldı.

Kaynak: Sanatkarnavalı, Mediacat

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Mart 2020