Şort Giydiği Gerekçesiyle: İranlı Kadın Boksöre Tutuklama Kararı

Fransa’da düzenlenen boks maçını kazanan İran’ın ilk kadın boksörü Sadaf Khadem, maçta şort giydiği gerekçesi ile hakkında yakalama kararı çıkarılması üzerine ülkesine dönmekten vazgeçti.

Fotoğraf: Onedio.com

Amatör bir boks maçında ringe çıkarak ülkesini bu alanda temsil eden ilk kadın boksör unvanını alan Sadaf Khadem hakkında İran’ın giyim kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarıldı.

İran’da kadın boksörlerin başını, kollarını, bacaklarını kapatması ve antrenörlerinin kadın olması şartıyla ringe çıkmalarına izin veriliyor.

Fransa’nın Royen kentinde çıktığı boks maçını kazanarak adını geniş kitlelere duyuran, Fransız asıllı rakibi Anne Chauvin’i yenen, Sadaf Khadem, hakkında yakalama kararı çıkarılması üzerine ülkesine dönmekten vazgeçti.

Sadaf Khadem’in antrenörü aynı zamanda Fransa’daki müsabakayı organize eden İran doğumlu eski dünya boks şampiyonu Mahyar Monshipour hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı İran’ın Paris Büyükelçiliği tarafından bildirildi.

Fotoğraf: Euronews

24 yaşındaki sporcu hem ülkesinin giyim kurallarını ihlal etmesi hem de erkek antrenör ile ringe çıkması sebebiyle, İran boks federasyonu yetkilileri bir açıklama yaparak, Khadem’in ülkenin resmi boksör listesinde bulunmadığını ifade ederek sporcuyu yalnız bıraktı.

BBC’ye verdiği demeçte, kahraman gibi karşılanmayı hak ettiğini belirten 24 yaşındaki Khadem, “Atlet ve şort giymem dünyaya göre normal bir şey. Ama başımın kapalı olmaması ve bu kıyafetleri giymem ülkemin kurallarına aykırı. Antrenörümün erkek olmasını da onaylamıyorlar. Övmek yerine utanıyorlar,” diyerek hayal kırıklığını ifade etti.

Kaynak: Euronews, Diken, Gazete Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Mayıs 2019