Sosyal Fayda Zirvesi’nde “İyiliğe Giden En Kısa Yol” Tartışıldı

2010’dan beri dünyanın dört bir yanında toplanan, “Sosyal Fayda Zirvesi” bu yıl 6. kez İstanbul’da düzenlendi. “İyiliğe Giden En Kısa Yol” temalı etkinlikte, insani gelişme yeniden tanımlanırken teknoloji ve yeni medyanın insanların ve gezegenin iyiliği için nasıl kullanılabileceği tartışıldı.

Sivil Sayfalar

2010’dan beri dünyanın dört bir yanında düzenlenen, 2013 yılından beri İstanbul’da gerçekleştirilen Sosyal Fayda Zirvesi’nin 6.’sı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ve TBWA\FORGOOD tarafından, 25 Ekim 2019 tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlendi. Halit Ergenç’in sunuculuğunu üstlendiği zirveye Emine Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da katıldı. Bill Clinton, Tony Blair, Bill Gates dahil pek çok lidere danışmanlık yapmış olan, küresel sosyal kalkınma kuruluşu ve medya platformu Devex’in Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Raj Kumar ise zirvenin ana konuşmacısı oldu.

Teknoloji ve medya iyiliğe hizmet etmeli

“İyiliğe Giden En Kısa Yol” temalı etkinlikle, insani gelişme yeniden tanımlanırken teknoloji ve yeni medyanın insanların ve gezegenin iyiliği için nasıl kullanılabileceği incelendi. Sosyal Fayda Zirvesi, insanlığın ne yöne doğru ilerlediğine ve ortak sorunlarımızın nasıl üstesinden gelebileceğimize odaklandı.

2030 yılında nasıl bir dünyada yaşamak istediğimizi ele alan Sosyal Fayda Zirvesi’nde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak ve dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirmek için teknolojinin gücünden nasıl yararlanabileceğimiz tartışıldı.

Konuşmacılar #2030ŞİMDİ teması etrafında bir araya geldi

Emine Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen zirvede UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat’ta konuşmacı olarak katıldı. Farklı sektörlerden düşünce önderleri, yeni medya ve teknoloji uzmanları, sivil toplum çalışanları ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen uzmanları, yeni medyanın sosyal fayda için kullanılmasına yönelik yaratıcı fikir ve çözümleri paylaşmak amacıyla #2030ŞİMDİ teması etrafında bir araya geldi. Küresel amaçlara ulaşılması hedeflenen 2030’a sadece 10 yıl kala, hepimizin en acil gündemi haline gelen 2030 Gündemi’ne giden en kısa yollar araştırıldı.

“Gönüllülüğe Giden Kısayol”

Campaing Türkiye

20 oturumun gerçekleştiği Zirve’de, BM Gönüllüleri Türkiye Koordinatörü Nil Memişoğlu‘nun moderatörlüğündeki “Gönüllülüğe Giden Kısayol” oturumuna, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Denizli Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Soyfidan ve Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe katıldı.

Oturumda öne çıkan fikirler şu şekildeydi:

Renay Onur: “İnsan kendi değişmeye başlayınca domino gibi çevresi de değişiyor.”

Ayhan Soyfidan: “Gönüllülük zaman zaman aklınızla zaman zaman ise duygunuz ile hareket etmenizi gerektiriyor. Veyahut da bu her iki kavramı birbirine katmanız gerektiğini öğretiyor.”

Ulaş Tepe: “Sloganımız yüz güldüren belediye. Sokaklarından mutlu çocuk sesleri yankılanan bir belediye hayal ediyordum. Eğer bir çocuk mutluysa biz hepimiz mutluyuz.”

“Eğlen, İz Bırakma”

Campaing Türkiye

“Eğlen, İz Bırakma” oturumunda Oyuncu ve UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat, Yönetmen ve Festtogether Kurucusu İlksen Başarır, Adım Adım Kurucusu Itır Erhart veTİDER Kurucu Başkanı Serhan Süzer bir araya geldi.

Oturumda öne çıkan fikirler şu şekildeydi:

İlksen Başarır: “FestTogether fikri ilk ortaya çıktığında kendimize bir slogan aramaya başladık. Dünyada ne yapmamız gerektiğini bulmaya çalıştık.”

Mert Fırat: “Biz sivil toplum kuruluşları ile beraber hareket edip muhteşem sonuçlar çıkardığını bu festival ile ortaya çıkardık.”

Serhan Süzer: “İz bırakmamayı TİDER nasıl kurguladı? 2 ana vizyonumuz var:

1) İsrafı önlemek

2) İhtiyaç sahiplerinin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak.”

Kaynak: Campaign Türkiye

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Ekim 2019