Sosyal Medyada Kadınlardan Mesaj Var: #ErkekYeriniBilsin

Yıllardır kadınların maruz kaldığı cinsiyetçi sözleri erkeklere uyarlayan kadınlar, ‘#erkekyerinibilsin’ etiketiyle paylaştıkları mesajlarında, cinsiyet eşitliğine vurgu yapıyor.

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları, ülkedeki kadın hakları ihlallerine ve cinsiyet eşitsizliği uygulamalarına tepki gösterdi.

Twitter’da yapılan ‘Erkek yerini bilsin’ etiketli paylaşımlarda, kadınların yaşamlarında maruz bırakıldıkları hak ihlalleri ve eşitsizlik uygulamalarında kendilerine yönelik sarf edilen cümleler, kinayeli bir şekilde erkeklere hitaben kullanıldı.

Nasıl başladı?

3 Haziran günü Twitter’da yapılan “Kocam isterse çalışabilir” paylaşımı, bu haber yazılırken 3 milyona yakın kullanıcı tarafından görüntülendi; 3 bine yakın kişi tarafından yorum yapılarak alıntılandı. Paylaşımın altında da 500’ün üzerinde yorum vardı.

Ruqinq adlı Twitter kullanıcısı, bu paylaşımı neden yaptığını şu sözlerle anlatıyor:

“Twitter’da son zamanlarda muhafazakar olarak adlandıracağımız kişiler tarafından çok fazla ‘kadın çalışmamalı, yüksek sesli kahkaha atmamalı, kendilerinin fuhuş yuvası olarak gördükleri üniversitelere gitmemeli’ tarzında tweet’ler atıldığını gördüm. Bunlara en güzel tepki alay ederek verilebilir diye düşündüm. Beni en rahatsız eden şey, bunlara destek veren kadınlar olduğunu görmek.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim akımın, toplumun kadınların yaşadıklarını anlaması için çok güzel bir yöntem olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bunu başlatan arkadaşımızın da aklına sağlık. Gündelik hayatta kullanılan o ifadelerinin öznesini değiştirdiğimiz zaman herkes nasıl irkiliyor, okuyan erkekler garip oluyor… İşte biz kadınlar, o rahatsız olma hissini her gün yaşıyoruz. Kullanılan dilin ne kadar cinsiyetçi olduğunu göstermiş olduk. Artık herkes diline dikkat etsin, cinsiyetçiliklerinin farkına varsın.”

‘Erkek yerini bilsin’ etiketiyle paylaşılan bazı mesajlar şöyle:

Bazı erkek kullanıcılar da bu ironik paylaşımlara destek verdi. Hijyenik kadın pedlerinin siyah poşette satılmasına tepki gösteren bir kullanıcı, şu paylaşımı yaptı:

Paylaşımların kapsamlı bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

KADEM ‘uygun bulmadı’

‘Erkekler yerini bilsin’ akımına ilişkin Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) açıklama yayınladı.

KADEM sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Twitter’da gündeme oturan ‘erkekler yerini bilsin’ akımına ilişkin değerlendirmede bulunuldu.

Paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Adalet ve hakkaniyet ölçüsünde kadın ve erkeğin toplum içindeki varlığı, karşılıklı saygı ve anlayıştan geçer. Bir empati vurgusu olarak ortaya çıkan #erkekleryerinibilsin akımı inandığımız değerleri zedeleyecek boyuta ulaşmıştır. Bu durumu kınıyor ve reddediyoruz.”

Kaynak: BB Türkçe, Duvar, T24, Sputnik

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Haziran 2020