Sözcümüz Gülseren Onanç, EAK Platformu’nu Anlattı

Gazete Duvar’da Tuba Torun’un hazırlayıp sunduğu ‘Bayan Değil Kadın’a konuk olan Eşitlik Adalet Kadın Platformu Sözcüsü Gülseren Onanç, platformun  kuruluş hikayesini, faaliyetlerini ve savunduğu temel değerleri anlattı.

Platformun, Kadın Zirvesi’nde bir araya gelen kadın aktivist ve sivil toplum örgütlerinin talebiyle, ana akımın meydanın kısıtlı olması ve kendi seslerini duyurabilecekleri bir mecra ihtiyacından doğduğunu ifade eden Onanç, platformun amacının düşünceyi derinleştirmek, değişimi ve dayanışmayı tetiklemek olduğunu ifade etti.

1’inci yılını doldurmaya yaklaşan Platformun gelecek planları arasında video röportaj ve video haber gibi görsel içeriklerin hazırlanması olduğunu söyleyen Onanç, farklı dijital içeriklerle etki alanını genişletmek gerektiğini vurguladı.

Programda 31 Mart Yerel Seçimleri’ni de değerlendiren Onanç, Ekrem İmamoğlu’nun ‘kucaklayıcı ve heyecan uyandırıcı’ olduğunu ifade etti belirtti. Seçimlerde kadın temsilinde Türkiye’nin istenilen noktada olmadığını anlatan Onanç, kadın belediye başkan oranının yüzde 2’lerde kaldığını söyledi.

Belediye meclisine giren kadınların, belediye başkanlığı için potansiyel olarak gördüğünü ifade eden Onanç’a göre, 5 yıllık görev süreleri boyunca alınacak kararlarda etkin olmalılar. Bu sürecin kendililerini geliştirme ve belediye başkanlığı için bir iddia ortaya koyma hazırlığı yapmaları için bir fırsat sunduğunu dile getiren Onanç, Platformun önümüzdeki dönemde bununla ilgili çalışmaları olacağını da duyurdu.

Röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Nisan 2019