Sudan’da “Kadın Sünneti” Yasaklandı

Sudan kadınların cinsel organlarının kesilerek ‘sünnet’ edilmesi uygulamasını yasakladı ve bu suçu işleyenlere üç yıla kadar hapis cezası öngören yasa değişikliğini getirdi.

Sudan’ın geçici hükümeti, kadın sünnetini de suç kapsamına alan özel bir madde ile Ceza Kanunu’nda değişiklik yaptı. Kadın sünneti yapanların 3 yıl hapis ve para cezası almasını öngören Ceza Kanunu’nun 141. maddesinde yapılan değişiklik  onaylandı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de fiziki ve zihinsel açıdan ciddi sonuçlar doğuran ve Sudan’da yaygın olarak uygulanan kadın sünnetinin suç kapsamına alınmasını önemli bir karar olarak değerlendirdi. UNICEF raporlarına göre, Sudan’da yaşları 15 ile 49 arasında değişen her 10 kadından 9’u sünnet ediliyor.

Kadın sünneti ne demek?

Kamuoyunda kadın sünneti olarak da bilinen bu uygulama, kadınların dış genital bölgesinin kasten kesilmesi ya da çıkarılması demek.

Genellikle klitoris veya vajina dudaklarının kesilmesini içeriyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “tıbbi olmayan nedenlerle kadınların üreme organlarını yaralayan her türlü prosedürü” genital sakatlama kategorisinde değerlendiriyor.

DSÖ’ye göre, dünya genelinde yaklaşık 200 milyon kadın ve kız çocuğu genital sakatlanmaya maruz kalıyor. Genital sakatlanma, en yaygın Afrika’da ve Ortadoğu’da uygulanıyor. Yaklaşık 30 ülkede uygulanan genital sakatlanma en yaygın Somali, Gine, Cibuti ve Mısır’da görülüyor.

Örgüt, göç oranlarındaki artışla beraber, Avrupa’da genital sakatlanma mağduru kadın ve kız çocuğu sayısının da artış gösterdiğine dikkati çekiyor. İngiltere’de yaklaşık 66 bin, Fransa’da ise 60 bine yakın kadın ve kız çocuğu mağdur.

Almanya Belçika, Hollanda, ve Somali’den gelen göçmenler nedeniyle İtalya’da da mağdur kadın sayısı oldukça fazla. Genital sakatlanmaya ABD ve Kanada’da da rastlanıyor.

BM’nin verilerine  göre kadın sünneti 31 ülkede yapılmaya devam ediyor. Şu an hayattaki 200 milyona yakın çocuk ve kadın bu uygulamaya maruz kaldı. Özellikle Sahraaltı Afrika’da yoğunlaşan kadın sünneti, Orta Doğu ve Asya’da birçok ülkede yasaklanmasına rağmen hala uygulanmaya devam ediyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Mayıs 2020