Şule Çet Davasında Karar: Çağatay Aksu’ya Müebbet Hapis Cezası

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin davada mahkeme, sanıklar Çağatay Aksu hakkında cinayetten müebbet ve 12 yıl 6 ay hapse karar verdi. Berk Akand’a 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in şüpheli ölümüyle ilgili davanın altıncı duruşması dün Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Çağatay Aksu, Berk Akand ve avukatları ile Şule Çet Ailesi’nin avukatları katıldı.

Davanın bir önceki duruşmasında Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklardan Çağatay Aksu’nun “kasten öldürme” suçundan bir kez müebbet ve “cinsel saldırı” ile “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 39 yıla kadar, Berk Akand’ın ise Aksu’nun işlediği suçlara yardımdan 31 yıla kadar hapsini istemişti.

Kadınlar duruşma öncesinde adliyedeydi 

Duruşmayı, çok sayıda kadın hakları savunucusu da takip etti. Duruşma öncesi adliye önünde toplanan Ankara Kadın Platformu, Kadın Meclisleri ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üyeleri “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Şule Çet için adalet” yazılı pankart açtı.

Aksu’ya iyi hal indirimi 

Sanıkların avukatları her iki sanık için de beraat talep etti. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Çağatay Aksu hakkında cinayetten müebbet ve 12 yıl 6 ay hapse karar verdi. Berk Akand’a 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Aksu’nun “ağırlaştırılmış müebbet” hapis kararı mahkemedeki duruşu nedeniyle indirildi. Mahkeme iyi hal indirimi uyguladı ve müebbet hapis cezasına düşürdü. Karar oy çokluğu ile alındı.

Şule Çet Ailesi’nin avukatı Umur Yıldırım, kararı olumlu bulduklarını ancak takdir indirimi uygulanmasının uygun olmadığını belirterek istinafa gideceklerini açıkladı.

Ne olmuştu?

Şule Çet, 29 Mayıs 2018’de Ankara’daki bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybetmişti. Olayın intihar olduğu iddia edilmişti.

Olayın ardından gözaltına alınıp serbest bırakılan Çağatay A. ve Berk A. soruşturma kapsamında daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Çağatay A., ilk ifadesinde Şule Çet’in intihar ettiğini öne sürerek, “Kendisine engel olmaya çalıştım, atlarken tutmaya çalıştım ama başaramadım. Atlamasın diye tutuğum sırada parmaklarımda sıyrıklar oluştu” demişti. Diğer zanlı Berk A. ise “Olay sırasında başka bir odadaydım. Neler yaşandığını bilmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İddianamede, iki sanık için “cinayet”, “ırza geçme” ve “hürriyeti tehdit” suçlarından ceza istenmişti. Davanın ilk duruşması 6 Şubat 2019’da görülmüştü. Duruşmadan sonra, Adli Tıp’a gönderilen bazı delillerin kaybolduğu öğrenilmişti.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Aralık 2019