Süper Lig’in İlk Kadın Başkanı: Berna Gözbaşı

Kayserispor’un başkanı seçilen Berna Gözbaşı, Süper Lig’in ilk kadın başkanı unvanına sahip oldu. Gözbaşı’nın ilk hedefi, tribünlerdeki kadın taraftar sayısını artırmak.

Sarı Kırmızılı ekipte, yönetim kurulu başkanı Hamdi Elcuman yapılacak seçim öncesi istifasını sundu. Başkanlığa adaylığı açıklayan Berna Gözbaşı ise oy birliğiyle yönetim kurulu başkanı seçildi.

Astsubay baba ve öğretmen bir annenin kızı olan Gözbaşı, Gelibolu‘da dünyaya geldi. Memur bir ailenin tek kızı olarak, 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu.

Gözbaşı, iş hayatına Kayseri Çinkur’un ihracat biriminde başladı. Londra Metal Borsasında “Uluslararası Finans, Metal Ticareti, Futures& Options” konusunda eğitim aldıktan sonra, ilk şirketi olan BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticaret Limited Şirketi’ni 2001 yılında kurdu.

Birçok firmaya uluslararası pazarlama ve dış ticaret danışmanlığı yaptı. İhracata açılmamış bir cok KOBİ’yi ihracatla tanıştıran Gözbaşı, 2001 -2006 yılları arasında Ortadoğu, Doğu ve Batı Afrika pazarlarında aktif çalıştı. 2006 yılından bu yana da yatak üretimi işinde.

Kayserispor serüveni

Gözbaşı’nın Kayserispor serüveni ise, Kayseri’de sosyal faaliyetlerin kısıtlı olmasından dolayı bir arayış içine girmesiyle başlıyor. Cumhuriyet Gazetesi’nden İpek Özbey’e konuşan Gözbaşı Kayserispor ile ilişkisini şöyle anlatıyor: “Kayseri’nin en önemli sorunu sosyal faaliyetlerin kısıtlı olması. En büyük sosyal aktivite Kayserispor olunca önce Kayserispor Yönetim Kurulu’na girdim, sonra başkan yardımcısı ardından başkan seçildim. Yerel yöneticiler, STK’ler, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da girişimleriyle Başkanlık görevine getirildim.”

Futbolcularla arasının çok iyi anlatan Gözbaşı, “Onlarla çok iyi diyalog kurdum. Yabancı dil sorunum olmadığı için özellikle yabancı futbolcularla iletişim sorunu yaşamıyoruz. Fenerbahçe karşısında aldığımız galibiyette yabancı futbolcularla kurduğum iletişimin büyük rolü olduğuna inanıyorum,” diyor.

Kadın taraftar sayısı artacak

Gözbaşı, kadın başkan olarak hem kulüp içinde hem de ligde bazı değişimleri hayata geçirmek istiyor. Kayserispor’dan başlayarak tüm takımlara yayılacak bir hareket başlatmayı hedefleyen Gözbaşı’nın birincil amacı, tribünlerdeki kadın taraftar sayısını artırmak. Kulüp yönetimlerinde kadınların artmasıyla küfürün azalacağını, bunun da tribünlerdeki kadın taraftar sayısını artıracağını inandığını ifade eden, futbol yönetimlerinde kadın temsilinin önemini şöyle anlatıyor: “İnanıyorum ki her takımın çok fanatik kadın taraftarları var ama özellikle küfürden dolayı tribünlerde yerini alamıyorlar. Kulüp yönetimlerinde kadınların sayısı artıkça bunun azalacağını düşünüyorum. İş dünyasında da kadının yer aldığı her işletmede disiplin, düzen kendiliğinden gelir. Burada da bunu yaşayacağız.”

Kaynak: Cumhuriyet, Hürriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Kasım 2019