Tacize Uğrayan Witherspoon’dan İtiraf: “Sessiz Kalmamı İstediler”

Ünlü oyuncu Reese Witherspoon, 1992 yılında bir yönetmen tarafından taciz edildiğini, ajansların ve yapımcıların iş bulabilmesi için kendisinden sessiz kalmasını istediğini açıkladı.

WNYC Studios

Oyuncu Reese Witherspoon, 16 yaşındayken yaşadığı cinsel saldırıya ilişkin ilk defa konuştu. 27 yıl önce yaşadığı bu saldırıya ilişkin daha önce konuşmamasını Witherspoon, “sessizliğin iş bulmasının bir koşulu” olduğunu belirtti.

Witherspoon, kendisi gibi oyuncu Jennifer Aniston’la başrolü paylaştığı yeni dizi The Morning Show’un geçmişteki taciz ve saldırı travmalarını derinlemesine düşünmesine neden olduğunu belirtti.

Dizi, cinsel tacizle suçlanarak uzun süredir birlikte sunuculuk yaptığı Alex’i (Aniston) şoke eden erkek bir haber spikerinin (Steve Carell) hikayesini anlatıyor. Dizide Witherspoon, Mitch’in yerine getirilen sunucuyu canlandırıyor.

“Birçok kez taciz ve cinsel saldırı deneyimim oldu.”

16 yaşındayken bir yönetmenin cinsel saldırısına uğradığını ve ajans ve yapımcıları tarafından sessiz kalması talimatı aldığını açıklayan Witherspoon, The Guardian’la verdiği yeni bir röportajda şunları söyledi:

“Keşke size bunun kariyerimdeki tek olay olduğunu söyleyebilseydim. Ne yazık ki değildi. Birçok kez taciz ve cinsel saldırı deneyimim oldu.”

O zaman hikayesini anlatmadığı için “suçluluk” hissettiğini belirten Witherspoon, daha önce çıkıp konuşmuş olmayı istemediğini de belirtti.

“Sessizlik iş bulmamın bir koşuluydu”

İsteyerek mi sessiz kaldığı sorulan Witherspoon, şu cevabı verdi:

“Hayır. Bir sessizlik kültürü vardı ve sessizlik iş bulmamın bir koşuluydu. Bana böyle söylendi.”

Witherspoon, saygınlığını yitirmiş yapımcı Harvey Weinstein’a yönelik iddiaların ışığında başlatılan Time’s Up hareketinin önde gelen isimlerinden biri oldu.

Kaynak: Independent Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Kasım 2019