Asya’da Öncü: Tayvan’da Kadın Milletvekillerinin Oranı Yüzde 47

Tayvan’da ülkenin yasama erki Yasama Yuanı’nda kadın milletvekillerinin oranı yüzde 42’ye ulaştı. Bu rakam Asya kıtasındaki en yüksek oran.

Tayvan’da kanun yapmak, bütçe tekliflerini incelemek, denetim yapmak ve yürütme organının faaliyetlerini denetlemek gibi klasik parlamento yetkilerine sahip bulunan Yasama Yuanı; 73 tanesi her bir seçim bölgesinden bir milletvekili olmak üzere genel seçim yoluyla, 34 tanesi seçime katılan siyasal partilerin ülke çapında aldıkları oy oranları temel alınarak en büyük artık oy sistemiyle, 6 tanesi de Aborjinler arasından yapılan genel seçim yoluyla seçilen 113 üyeden oluşur.

Tayvan’da devlet başkanlığı seçimini geçen ay, halihazırda makamda olan Tsai Ing-wen yüzde 57’lik oranıyla kazanmıştı.

2000’lerin ilk yıllarında iki kez kadın bir cumhurbaşkanı ve yardımcısını seçen Tayvan, bugün kadın ve erkeklerin siyasette eşitliği yakalamış durumda.

Cinsiyet kotası eşitlik getirdi

Bunun sebeplerinden biri de cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleri gibi tek kişilik seçimler dışında uygulanan cinsiyet kotası.

Uygulanan kota, kadınların yasama meclisindeki yetkili koltukların en az yarısını ve yerel konsey seçimlerindeki her dört koltuktan birini almasını gerektiriyor.

Yasama Yuanı’na seçilen Demokratik İlerleme Partisi üyesi 39 yaşındaki Kao Chia-yu, eski bir televizyon sunucusu. 2008 yılında muhalefette olan partisi tarafından yasama adayı gösterilen ve adaylık için ilerleyen yaşlarındaki bir erkek üyenin yerini alan Kao Chia-yu, siyasi kariyerinde yeni bir başlangıca doğru yol aldı.

Son araştırmalar, kadın vekillerin erkek meslektaşlarıyla siyasi deneyim ve eğitim düzeyi olarak eşleştiğini ve hatta bazı durumlarda kadınların önde olduğunu gösteriyor.

“Bu günlerde kadınlar erkeklerden daha iyi performans gösteriyor ve tanınmaya başlıyor. Dünya değişti” diyen Kao Chia-yu, cinsiyet kotasının kadınları siyasete girmeyi teşvik ettiğini ve uzun vadede kaldırılması gerektiğini düşünüyor.

“Kız çocukları kraliçe olmayı da hayal etmeli”

2016 yılında yasama koltuğuna aday gösterilmiş bir feminist olan 29 yaşındaki Sherry Chou ise, evlilik dışı ilişkinin suç olmaktan çıkarılması için çalıştı. Kamuoyunda gündem yaratan Chou’nun Facebook sayfasına, evli biriyle ilişki yaşamayı istediği’ temasıyla hakaret içerikli yorumlar yazıldı.

Cinsiyet eşitliğinin okullarda başlaması gerektiğini düşünen ve okulları sorumluluk almaya çağıran Chou sözlerini şöyle bitiriyor: “Tayvanlı kız çocukları sadece şövalyelerini beklemek yerine Kraliçe olmayı da hayal etmeli.”

Kaynak: Al Jazeera

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Şubat 2020