Financial Times’ın İlk Kadın Genel Yayın Yönetmeni: Roula Khalaf

İngiltere’nin 135 yıllık, köklü finans gazetesi Financial Times, ilk kez bir kadın genel yayın yönetmeni atadı. Yıl başından itibaren Financial Times’ın, genel yayın yönetmenliği görevini Roula Khalaf yürütecek.

Financial Times

1884’te yayın hayatına başlayan İngiliz gazetesi Financial Times, kuruluşundan bugüne genel yayın yönetmenliği görevine, ilk defa bir kadını atadı. 14 yıldır gazetenin genel yayın yönetmeni olan Lionel Barber’in istifasının ardından, genel yayın yönetmeni yardımcısı Roula Khalaf göreve atandı.

Khalaf: “Lionel Barber, akıl hocam olduğu için minnettarım”

Khalaf, yeni görevi hakkında “Lionel Barber’in olağanüstü başarılarını ilerletmeyi dört gözle bekliyorum ve yıllar boyu akıl hocam olduğu için minnettarım” dedi. Gazetenin sahibi olan Japon Nikkei’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tsuneo Kita’ysa, “Khalaf’ın genel yayın yönetmeni yardımcısı olarak çalıştığı süre da dahil olmak üzere, 24 yıllık Financial Times kariyeri sağlam muhakeme yeteneğini kanıtladı” şeklinde konuştu.

Barber, yılbaşında görevi devredecek

1985 yılından beri Financial Times bünyesinde çalışan Barber, 2005’ten beri ise gazetenin genel yayın yönetmeni olarak görev alıyordu. Yılbaşında görevini Khalaf’a devredecek olan Barber, “Gazetecilik sektöründe en iyi işte çalışmak benim için nadir ve büyük bir ayrıcalıktı” ifadelerini kullandı.

24 yıl önce Financial Times’a Afrika muhabiri olarak katılan Khalaf, burada çalıştığı süre zarfında Arap Baharı olarak adlandırılan isyan sürecinde, Financial Times’ın yabancı ülkelerdeki muhabirlerini yönetti. 2016 yılından beri gazetede genel yayın yönetmeni yardımcısı olarak çalışan Roula Khalaf, Financial Times’ın ilk kadın genel yayın yönetmeni oldu.

Kaynak: Gazete Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
13 Kasım 2019