THY’den Kadın Pilot Sayısında Tarihi Rekor

Türk Hava Yolları (THY), kadın pilot sayısında tüm zamanların rekorunu kırdı. 2006 yılında sadece 6 olan kadın pilot sayısı bu yıl itibarıyla 35 kat artarak 211’e çıktı.

THY’de 2006 yılında 6 olan kadın pilot sayısı 2020 yılı itibariyle rekor düzeyde artarak 211’e çıktı. THY’de kadın pilot sayısı tüm zamanların rekoru olarak tarihe geçti.

Dünyada en çok kadın pilotun görev yaptığı sayılı havayolu şirketlerinden biri olan THY’de artık eğitimdekiler de dahil zorlu sınavları geçen kadın 39 kaptan ve 172 de “first officer” olarak adlandırılan ikinci pilot bulunuyor.

Bu pilotlar arasında THY Uçuş Akademesi’nden mezunlar, asker kökenli olanlar, herhangi bir okulun pilotaj bölümünden mezunlar var.

“Pilotluk maceram aslında bir kadın kaptanın kokpit de görmemle başladı”

Türk Hava Yollarında görev yapan Boeing 737 uçaklarında görev alan kadın pilotlardan Selin Sevimli DHA’ya konuştu. THY’de 8 yıldır uçan Anadolu Üniversitesi Pilotaj bölümü mezunu Selin Sevimli, pilot olmaya lisedeyken bir kadın kaptanı kokpitte görmesiyle başlamış:

“Pilotluk maceram aslında bir kadın kaptanın kokpit de görmemle başladı. Bu anlamda pilot olmak benim de dikkatimi çekmişti. Lise yıllarımda çevremi inceleyip mesleklerle ilgili araştırma yaparken gerçekten beni çok etkilemişti.

Kadın erkek olarak değil, kokpitte oturan herkesin minimum sağlaması gereken şartları sağlayan herkesin pilot olabileceğini dile getiren Sevimli, “Mesleğin kendilerine uygun olacağını düşünen gençlere her zaman detaylı bilgiler vermek işin özünü anlatmak bizim için de mutluluk tabii ki de sayılarımızın artarak devam etmesini çok isterim.Her mesleğin zor olduğunu düşünüyorum.Pilotluğu kadınlarımıza da tavsiye ediyorum çünkü ben mutluyum yaptığım işten. Çok haz alıyorum o yüzden bu mesleği seçmeye karar veren herkese tavsiye ediyorum” diyor.

Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu 28 yaşındaki bir diğer pilot İrem Poyraz ise çocukluğundan beri uçakların içinde büyümüş: “Çocukluğum böyle geçti o yüzden ilerleyen zamanda da benim için en iyi meslek olduğunu düşündüm.Fazla destinasyonlara uçuyoruz bayrak taşıyıcısı olduğumuz için bu bana gurur veriyor çünkü dünyanın her yerinde THYyi tanıyorlar. Biz de bunu temsil ettiğimiz için en iyi şekilde hoşumuza gidiyor. Bir anne kız çocuğu ile çıkıp bak ben sana demiştim pilot kadın diye sen de olabilirsin bu çok hoşuma gitmişti.”

Kaynak: DHA

avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Ocak 2020