TIME Dergisi “Yılın Kişisi”ni Seçti: İklim Aktivisti Greta Thunberg

Dünyanın en saygın dergilerinden biri olan TIME, 1927’den beri her yılın sonunda takdim ettiği “Yılın Kişisi” unvanına 2019’da 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’i layık gördü.

Dergi BM’de dünya liderlerine ‘Sadece paradan bahsediyorsunuz, bu ne cesaret?’ diye azarladığı konuşması, devlet başkanlarının kendisi için söylediği şeyleri Twitter hesabının bio kısmına yazması ve özellikle de ABD Başkanı Donald Trump’a attığı bakışla bu yıl adından bir hayli söz ettiren Thunberg için ‘gençliğin gücü’ ifadesini kullandı.

Thunberg, ‘Yılın İnsanı’ seçildiği gün Madrid’de süren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda konuştu. Thunberg, konuşmasında dünya liderlerini küresel ısınmayı durdurmak için güçlü bir adım atmak yerine kendi imajlarını parlatmakla suçladı.

Greta, 2018 Ağustos ayında Thunberg’in okulu kırarak, İsveç Parlamentosu önünde yaptığı oturma eylemleri ile başlattığı küresel iklim hareketi büyük bir dalga yarattı.

Thunberg’in yaklaşan iklim felaketine karşı harekete geçme çağrısına destek vererek bu dalgaya katılan milyonlarca insan, 20 Eylül cuma günü dünya genelinde iklim grevine katılmıştı. 169 ülkede gerçekleşen bu grevde 4 milyona yakın genç, politikacılar ve karar mekanizmalarından iklim krizine çözüm bulmalarını talep etmişti.

Thunberg Ocak ayında 17 yaşına basacak.

Kaynak: CNN, Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Aralık 2019