TOÇEV’den “Özgürleşen Umutlar” Projesi

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), ceza infaz kurumunda anneleriyle birlikte yaşayan 0-6 yaş çocuklar için “Özgürleşen Umutlar” projesini başlattı.

Umut Vakfı

TOÇEV, ceza infaz kurumunda, anneleriyle birlikte yaşayan 0-6 yaş çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması ve annelerin çocuklarıyla olan iletişim ve davranış biçimlerinin geliştirilmesi amacıyla “Özgürleşen Umutlar” projesini başlattı.

TOÇEV, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Yunanistanlı ANTIGONE ortaklığıyla yürütülecek “Özgürleşen Umutlar” isimli proje, 15 ay sürecek.

“Özgürleşen Umutlar” projesi bu yıl, Sivas Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Adana Karataş Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu, Mersin Tarsus Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Kocaeli Hendek Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu, Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Balıkesir Ayvalık Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda uygulanacak.

“Okumak Her Çocuğun Hakkıdır”

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun basın toplantısında yaptığı konuşmasında,

“TOÇEV olarak 25 yıl önce “Okumak Her Çocuğun Hakkıdır” diyerek yola çıktık. Çocukların eşit koşullar içinde eğitim almalarını ve eşit haklara sahip olmalarını amaç edindik. 25 yıldır bu amaçla birlikte, farklı konularda projeler üreterek çocuklarımıza hizmet etmeye gayret ediyoruz.” dedi

İnfaz ve koruma memurları da projeye dahil edilecek

Proje yalnızca tutuklu anneler ve çocukları üzerinden değil aynı zamanda infaz ve koruma memurları ile de stres düzeyi, kriz yönetimi, çocuklarla iletişim ve ilişkiler kapsamında çalışmalar yürütülecek.

Projenin ortağı çocuk hakları ve dezavantajlı gruplar alanında faaliyet yürüten ANTIGONE ise Yunanistan’daki ceza infaz sistemi içerisinde annesinin yanında kalan çocuklarla ilgili yapılan iyi uygulamalar ile ilgili örnekler proje kapsamında paylaşılacak ve birlikte geliştirilecek.

Proje sonunda oluşacak çıktılarda, konu özelinde Yunanistan ve Türkiye’de adalet sistemi içerisinde ne gibi çalışmalar yürütülüyor, bunların tespiti yapılıp, proje kapsamında kamuoyuyla paylaşılacak.

Kaynak: Bianet

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Eylül 2019