“Toksik Erkeklik” Doğaya Zarar Veriyor

Geçtiğimiz günlerde Londra’da açılan “İnsan Yapımı Felaket” adlı sergi, iklim değişikliğinin her anlamda insan yapımı bir kriz olduğunu, erkek egemen kültürün doğaya zarar veren davranışları körüklerken, krizin asıl bedelini kadınların ve kız çocuklarının ödediğini anlatıyor.

Toplumsal cinsiyet ve iklim değişikliği ilişkisine ışık tutmayı hedefleyen 30 kadın sanatçı, insanlar önlem almadıkları için büyük zararlara yol açan fırtınaların kadın isimleriyle adlandırılmasından, “kadınsı” göründüğü için geri dönüşümü reddeden erkeklere kadar, “toksik erkeklik” kültürünün iklim değişikliğiyle doğrudan ilişkili olduğunu ifade ediyor.

Sergiyi düzenleyen çevre grubu Do The Green Thing’in üyesi Ashley Johnson, “İklim değişikliği cinsiyetçidir: toplumda ötekileştirildikleri için kadınları ve kız çocukları orantısız bir şekilde etkileniyor,” diyor.

Do The Green Thing grubu, iklim değişikliğinin cinsiyetçi sonuçları, sebepleri ve çözümleri olduğu fikrini keşfetmek ve sanatçılara buna tepki gösterme şansı sunmak istedikleri için böyle bir sergi tasarlamış.

Uzmanlar, iklim değişikliğinin kadınların ve kız çocuklarını erkeklere kıyasla daha fazla mağdur ettiğini söylüyor. Birleşmiş Milletler’e göre, iklim değişikliği nedeniyle yerinden edilenlerin yüzde 80’ini kadınlar ve kız çocukları oluşturuyor ve savunmasızlıkları felaketler sırasında daha da açığa çıkıyor.

Araştırmalar, erkeklerin ortalama daha fazla karbon ayak izine sahip olduklarını ve iklim değişikliğine daha şüpheci yaklaştıkları konusunda da hemfikir. Yale Üniversitesi’nden bir araştırmacının en son yayımladığı makaleye göre, erkeklerin birçoğu “kadınsı” olarak gördükleri için çevreciliğe mesafeli duruyor.

Johnson’a göre kadınlar genel olarak daha çevre dostu. Geri dönüşümü daha fazla önemsiyor, daha az çöp üretiyor ve çevreyi önemseyen politikacılara oy verme ihtimalleri daha yüksek. Ama erkeklerin durumu farklı: “Öte yandan, erkekler, genellikle toksik erkeklikten etkileniyor … ve tam tersi bir davranış biçimi benimsiyor çünkü çevreci davranışın ‘kadınsı’ olarak etiketlenmesinden endişeliler.”

Sergi Londra’nın doğusunda Protein Stüdyoları’nda ve çevrimiçi bir portalda sergilendi. Sanat çalışmaları, iklim değişikliğinin yakın tehdidi altında bulunan kadın ve kız çocuklarının portrelerinden çözüm önerileri sunan parçalara kadar uzanıyor.

Sergide öne çıkan işlerden biri de grafik sanatçısı olan Sophie Thomas’a ait. 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg’in “paniklemenizi istiyorum” sözünü, önde gelen erkek iklim değişikliği şüphecilerinin yorumlarından oluşan bir arka plan üzerine neon ışıklarla yazan Thomas eserini şöyle yorumluyor: “Bu eser aciliyetle ilgili, araştırmam boyunca, iklim değişikliğini reddeden seslerin çoğunun erkeklere ait olduğunu gördüm.”

Kaynak: news.trust.org

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Mayıs 2019