Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu İBB Meclisi’ne Takıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu kurulması teklifi AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda belediye meclisinin ihtisas komisyonları belirlendi. CHP grubunun “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu” ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” kurulması önerileri, AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi.

312 kişilik İBB meclisinde AKP’nin 176, CHP’nin 128, İYİ Parti ve MHP’nin de dörder üyesi bulunuyor.

İmamoğlu: “Kadınların kentte ve yönetimde sözü olacak”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim kampanyası süresince İstanbul’da Kadın Erkek Eşitliği Eylem Planıyla hizmetlere eşit düzeyde erişim sağlanmasını, büyükşehir bütçesinin Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme esas alınarak yapılmasını, yönetim kademelerinin en az %40’ını kadınların temsil ettiği, kadın dostu belediyecilik örneğini büyükşehirde uygulayacağını anlatmıştı.

Kadın dostu kentler, kentin sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan kentte yaşayan herkesin eşit bir biçimde yararlanabileceği kentlerdir. Bu kenti mümkün kılmanın tek yolu ise katılımcı yönetimi sağlayacak mekanizmaların yerel düzeyde oluşturulması, yerel yönetimlerin planlama ve karar süreçlerine kadınların ve toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısının dahil edilmesi ve yerel yönetimler ile kadın kuruluşları arasında diyalog ve işbirliği alanlarının gelişmesi.

İmamoğlu seçim süresince anlatmış olduğu bu kadın dostu belediyecilik anlayışını eski Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde de uygulamıştı. Beylikdüzü’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nu kurarak bir eylem planı belirlemiş, bu plan dahilinde faaliyetler yürütmüştü.

Beylikdüzü Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Komisyonu Örneği

2 Mart 2015 tarihinde Beylikdüzü Belediyesi meclis kararı ile 3 kadın 2 erkek olmak üzere toplam 5 kişiden oluşan Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmuştu. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ilk olarak Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitlik Şartı belgesinin imzalanması ve bunu takiben Yerel Eşitlik Eylem Planının hazırlanmasını meclise önermişti. Bu öneri üzerine 2 Haziran 2015 tarihinde dönemin Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kamuoyu önünde Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitlik Şartı belgesini imzalamıştı. Şartın imzalanmasını takiben 6 Temmuz 2015 tarihli meclis toplantısında alınan karar ile; oybirliğiyle Beylikdüzü Belediyesi Eşitlik Eylem Planı onaylanmıştı.

2015 yılında oluşturulan ilk eylem planı çerçevesinde;

  • Kadınların ekonomik yaşama katılımının sağlanması için İş’te Destek Projesi hayata geçirilmiş ve farklı mahallelerde İş Atölyeleri açıldı.
  • Kadınların ekonomik yaşama katılımının önündeki engellerin kaldırılması adına Her Mahalleye 1 Kreş Projesinin ilk adımı gerçekleştirilerek bir mahallede kreş hizmeti başladı.
  • Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Anaakımlaştırılması kapsamında İstanbul Üniversitesi’nden danışman tarafından Beylikdüzü Belediyesi çalışanlarına, yönetici kadrolarına, belediye meclisine, Kent Konseyine ve Muhtarlara yönelik Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme eğitimleri verildi.
  • Belediye “eşitlik” çalışmalarının koordineli ve sistematik yürütülmesi için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü altında Toplumsal Eşitlik Birimi kurulmuş, bu birimde bir sosyolog ve bir sosyal hizmet uzmanı görevlendirildi.
  • Toplumsal Eşitlik Birimi çalışmalarının takibinin kolaylaşması ve işleyişin hızlanmasını sağlamak adına her müdürlükten bir asil ve bir yedek olmak üzere bir personel görevlendirilmiş, böylelikle Eşitlik Koordinasyon Grubu kuruldu.
  • Belediye stratejik plan ve performans programlarının oluşturulma aşamasında Toplumsal Eşitlik Birimi her bir müdürlük ile beraber çalıştı. Müdürlüklerin hazırladığı hedef ve amaçlara toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinin dahil edilmesi sağlandı.
  • Belediyenin tüm hizmet alanlarına dair veriler toplumsal eşitlik birimi tarafından derlenerek yaş/cinsiyet/mahalle bazlı analizleri yapıldı. Sene sonunda yayınlanan faaliyet raporuna ek olarak “Hizmette Eşitlik Raporu” oluşturuldu.

Beylikdüzü Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu 01.11.2017 tarihli raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Habertürk, Bianet, KAOSGL, www.beylikduzu.istanbul/

 

avatar
1 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
1 Yorum yapan yazar
Sevil altinoklu yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Sevil altinoklu
Ziyaretçi
Sevil altinoklu

Cagdas bir ulkede kadin istihtami olmali her alanda kadin haklari verilmeli
Bu uygulamayi cok begendim

25 Nisan 2019