Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Artıyor

Cinsiyet dengeli iş yaşamı için çalışmalar yürüten PWN İstanbul’un (Profesyonel Kadın Ağı) oluşturduğu Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosu”nu benimseyen yöneticileri bir araya getiriyor.

Toplum ve iş yaşamında eşitlik için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosu’nu imzalayan CEO’lar, yöneticileri oldukları şirketlerinde ve tüm kamuoyunda bu konuda farkındalık yaratmak için bir söz veriyorlar. Manifesto da CEO’lar için bu doğrultuda bir rehber niteliğinde.

“Departmanlarda ve ekiplerde cinsiyet eşitliği sağlıyor muyum?”,  “Kurumumda kadın liderliğini destekliyor muyum?”, “İş yerinde cinsiyet eşitliği için sorumluluk alıyor muyum?”, “Maaş ve yan haklarda cinsiyet eşitliğine dikkat ediyor muyum?” gibi soruları CEO’ların kendilerine sormalarını isteyen manifesto, yöneticilerden bu sorular altında birçok başlığın şirkette ve toplumda takipçisi olmalarını istiyor.

Eşitlik Elçisi CEO’lar arasında kimler var?

Eşitlik Elçisi CEO arasında Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura, Derindere Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aytekinhan Yıldırıcı, Colgate-Kuzey Afrika / Orta Doğu ve Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Burc Cankat, Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Geliş, Mey Diageo Genel Müdürü Levent Kömür, P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu, Arvarto CRM Türkiye CEO’su gibi isimler yer alıyor. Harekete son katılan isim ise Pfizer Türkiye Genel Müdürü Cem Açık oldu.

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Aralık 2019