Toplumsal Değişimin Peşindeki Kadın Liderler – 2

Gazeteci, yapımcı, medya yöneticisi ve TEDWomen küratörü Pati Mitchell, The Rockefeller Vakfı ortaklığı ile 23-27 Nisan tarihleri arasında “Connected Leadership to Activate Change” başlık bir  kadın liderlik forumu düzenledi. Forumda, dünyanın dört bir yanından, kültür, medya ve iş dünyası, sosyal girişimcilik ve yönetim alanlarında değişime ön ayak olan kadın liderler bir araya geldi. Peki kim bu güçlü kadın liderler?

Lauren Leader

Leader, işyerinde ve siyasette çeşitlilik ve kadın sorunları üzerine yazar, araştırmacı ve düşünce lideridir. 2014 yılında, Amerikalı kadınlara yurttaşlık bilgisi ve liderlik eğitimi veren All In Together adlı derneği kurdu. Kuruluşundan bu yana dernek 15.000’den fazla kadına eğitim verdi. Araştırma çalışmaları Harvard Business, NY Post, Rafineri29, The Hill, The Huffington Post and Inc.’de yayımlandı. Toplumsal cinsiyet ve katılımcılık üzerine konuşmak üzere sık sık televizyon programlarına yorumcu olarak çağrılan bir isim. Leader, Fortune’nun “Twitter’daki En Etkili 50 Kadın” listesinde yer aldı.

Michelle Milford Morse

BM Vakfı Girls and Women Strategy’nin Başkan Yardımcısı. BM ve ortaklarıyla birlikte Vakfın kadın hakları için yürüttüğü faaliyetlere öncülük ediyor. Morse daha önce Bill & Melinda Gates Vakfı için çalıştı. Columbia Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Halk Sağlığı alanında yüksek lisansını tamamlayan Morse, Uganda’da Rakai Health Sciences Program’da araştırma çalışmaları yaptı. Ann Richards School Foundation,  LIVESTRONG Foundation’ın yönetim kurulu üyesi ve Miracle Foundation’ın danışma kurulunda yer alıyor.

Dr. Alaa Murabit

Tıp doktoru olan Murabit, BM İstihdam ve Ekonomik Büyüme Yüksek Temsilcisi ve Emerging Leader’s Lab’in kurucusu. 2016 yılında, lider adayları için küresel Mentorluk Programı’nı ve yerel liderlerin güçlendirilmesi için çalışmalar yürüten Omnis Enstitüsü’nü kurdu. Ayrıca çatışma çözümü ve kapsayıcı güvenlik konularında düşünce liderliği sağlayan Phase Minus 1’in Genel Müdürü. Alaa 21 yaşında The Voice of Libyan Women’ı kurdu. Halen MIT Media Lab ve Ashoka araştırmacısıdır.

Ndidi Okonkwo Nwuneli

Nwuneli Nijerya merkezli bir sosyal girişimcidir. Sahel Consulting Agriculture & Nutrition’ın yönetici ortağı, AACE Foods’un kurucu ortağı ve Afrika’daki yeni liderleri destekleyen ve güçlendiren LEAP Afrika’nın kurucusu. Nestle Nigeria Plc., Nigerian Breweries Plc. (Heineken), Godrej Consumer Products Ltd. Hindistan, Fairfax Africa Holdings Kanada, Royal DSM Sustainability Board, Hollanda, the World Vegetables Center, Tayvan, Center for Memories ve African Philanthropy Forum’un yönetim kurullarında yer alıyor. Nwuneli, Dünya Ekonomik Forumu’nda “Genç Küresel Lider” seçildi ve Nijerya Hükümeti tarafından Ulusal Onur ödülüne layık görüldü. Routledge tarafından yayımlanan “Social Innovation in Africa: A Practical Guide for Scaling Impact” kitabının yazarıdır.

Stephanie O’Keefe

International Women’s Forum’un CEO’su. 20 yılı aşkın bir süre özel sektör, kamu sektörü ve kar amacı gütmeyen organizasyonlarda üst düzey pozisyonlarda görev yapıyor. Kariyerine Credit Suisse’de yatırım bankacısı olarak başladı. Governor’s Task Force on Children, Youth and Families in West Virginia’ın Yönetici Direktörü, Communications at the Export-Import Bank of the United States’in Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. On yıldan fazla bir süredir, yerel girişimleri destekleyen ABD merkezli Local Initiatives Support Corporation’ın Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Gülseren Onanç

Onanç, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilirlik alanında değişim yaratmak için eşitlik ve dayanışmayı teşvik eden Eşitlik, Adalet ve Kadın Platformu’nun kurucusudur. (www.esitlikadaletkadin.org) İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu, Michigan State Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı. Türkiye ve Rusya’daki çokuluslu şirketlerde çalıştı, veri madenciliği, dijital pazarlama ve online bilet satışı konusunda Almanya, ABD ve İskoçya ortalıklarıyla kendi teknoloji şirketlerini kurdu. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) kurucularından biri ve eski başkanıdır. CHP Parti Meclisi’nde üye olarak görev aldı. CHP Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Mary Robinson

Mary Robinson Vakfı – İklim Adaleti’nin Başkanı. 1990-1997 yılları arasında İrlanda Başkanı ve 1997- 2002 yılları arasında BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi olarak görev yaptı. The Elders’ın (Akiller Geubu) Başkanı olan Robinson, ABD Başkanı Barack Obama Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası dahil birçok ödülün sahibi. Mary 2013 ve 2016 yılları arasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Delegesi olarak çalıştı. “Climate Justice – Hope, Resilience and the Fight for a Sustainable Future” adlı kitabı Eylül 2018’de yayımlandı.

Karin Ryan

Carter Center’da İnsan Hakları girişiminin Kıdemli Danışmanı ve Kadınlar ve Kız Çocukları girişiminin Özel Temsilcisi. 25 yıldan uzun bir süre eski ABD Başkanı Jimmy Carter ve eşiyle birlikte çalıştı. 2003’ten bu yana dünyanın en etkili ve cesur aktivistlerini, insan hakları ve barış aktivizmi konularında istişarelerde bulunmak üzere bir araya getiren The Carter’s Center’s Human Rights Defenders Forum’unu düzenliyor. Ryan ayrıca ABD dış politikasında ulusal güvenlik ve insan hakları konularında uzman. 1993’ten bu yana, Birleşmiş Milletler Kadınların ve Kız Çocuklarının Hakları, İnsan Hakları Savunucularının Hakları, İnsan Hakları Konseyi’nin Kurulması ve diğer BM insan hakları reformlarına ilişkin müzakerelerde Carter Center’ı temsil ediyor.

English Sall

Sall, özellikle Anne ve Toplum sağlığı bağına odaklanan, küresel sağlık sistemleri alanında çalışan Sall Aile Vakfı’nın yönetim kurulu üyesidir. Sall uygulamalı analitik ve endüstri ve örgüt psikolojisi üzerine çalışıyor. Sall, toplumsal cinsiyet adaleti için geliştirilecek sistemlere kaynak geliştirmekle ilgileniyor.

Edit Schlaffer

Kadınların liderlik ettiği bir güvenlik ağıyla toplumsal değişim yaratmak için kadınların yetkinliği ve özgüvenini artırmak amacıyla Women without Borders’ı kurdu. Son on yılda, 15 ülkede MotherSchools: Parenting for Peace Model projesini yürüttü. Ashoka Araştırmacısı olan Schlaffer, Reader’s Digest tarafından “Yılın Avrupalısı” seçildi. Foreign Policy tarafından “100 Küresel Düşünür” arasında gösterilen Schlaffer, Avusturya Cumhuriyet’ine Yaptığı Hizmetlerden dolayı Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Jess Search

Doc Society’nin İcra Kurulu Başkanı. Doc Society (eski adıyla BRITDOC) Oscar’a aday gösterilen CITIZENFOUR, Virunga, Whose Streets, Hooligan Sparrow, The Square and The Look of Silence gibi belgesellere finansman ve destek sağlıyor. Doc Society, sosyal değişim potansiyeli olan filmleri desteklemesiyle ve yönetmen ve yapımcılara sunduğu eğitimlerle
bilinir. Ford Vakfı ve Sundance Institute ortaklığıyla, STK’lar, vakıflar ve markalarla filmler arasında işbirlikleri geliştiren the Good Pitch’i yarattı ve yönetti. Doc Society şu anda Mary Robinson’ın ilklim podcasti “Mothers of Invention”ın yapımcısı.

Katharine Wilkinson

Katharine Wilkinson içinde yaşadığımız dünyayı iyileştirmek için çalışan bir yazar, stratejist ve öğretmen. Project Drawdown’da İletişim ve Katılımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve New York Times’ın en çok satanlar listesine giren Drawdown’ın Baş Yazarıdır. Wilkinson, akademi, iş dünyası ve sosyal sektörü kapsayan disiplinlerarası bir kariyere sahip. Oxford Üniversitesi’nde Coğrafya ve Çevre alanında doktora yaptı.

Yang Lan

Çin’in önde gelen gazetecileri arasında gösterilen Lan, aynı zamanda medya girişimcisi olarak da biliniyor. 2010 Shanghai Expo için İyi Niyet Büyükelçisi ve Özel Olimpiyatlar Hareketi Küresel Elçisi ve Uluslararası Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. UNICEF’in ilk Çinli Elçisi ve China Charity Alliance’ın Başkan Yardımcısı. Lan,  Columbia Üniversitesi SIPA’nın “Global Liderlik Ödülü”, “Ulusal Hayırseverlik Ödülü”, “Kadın Başarı Ödülü” dahil birçok ödüle layık görüldü.
Forbes tarafında “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” arasında gösterildi.

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Mayıs 2019