“Topukları Piste Vurmaya”: Efruz’la Dayanışma Partisi

Kadın dayanışması inisiyatifi MorFest, Efruz’un trans geçiş sürecini tamamlaması için bu akşam (26 Ekim) İstanbul’da bir dayanışma partisi düzenliyor.

İstanbul’da yeni bir kadın dayanışması mekanı

Kadın Savunma Ağı, feminist politika üretimi ve kadın dayanışmasını göstermek amacıyla Kadıköy’de ‘Mor Mekan’ ismiyle geçtiğimiz hafta yeni bir yer açtı. Feminist hareketi güçlendirmek amacını taşıyan mekanda, feminist öz savunma atölyesi, beden-cinsellik-dans atölyesi ve flört şiddeti gibi birçok atölye, panel, seminer, film gösterimi ve müzik dinletisi yapılması planlanıyor.

Tüm kadınlarla dayanışmayı da hedefleyen Mor Mekan, kadınlardan gelen yeni fikir ve tasarımlara da açık olacak. Ayrıca sosyal dayanışma ağı üzerinden ev eşyası, kıyafet ve elektronik gibi ürünlerin yanı sıra iş ilanlarına kadar geniş bir yelpazenin paylaşılması hedefleniyor.

MorFest’de yaşadıkları deneyimlerden yola çıkarak Mor Mekan fikrini geliştirdiklerini belirten Kadın Savunma Ağı, senede bir etkinlik veya bir günün kadınların bir araya gelmesi için yeterli olmadığını belirtiyor. Mor Mekan tam da böyle bir ihtiyaçtan doğmuş bir yer.

Hatırlarsanız, kadın ve LGBTİ örgütlerinin “Bu Hayat Bizim” diyerek düzenlediği MorFest Kadın Şenliği’nin ilki 2016, ikincisi 2018 yılında Abbasağa Parkı’nda yapılmıştı. MorFest gönüllüleri festivaller dışında da pek çok atölye ve etkinlikle faaliyetlerine devam etmişti.

Efruz’la Danışmaya

Bugün de yeni bir etkinliğe hazırlanan MorFest ve Mor Mekan, Efruz’un trans geçiş sürecini tamamlaması için İstanbul’da bir dayanışma partisi düzenliyor.

24 yaşındaki Efruz, İstanbul Hukuk Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi trans bir kadın. Türkiye’de açık kimliğiyle avukatlık mesleğini icra eden ilk trans olmak istiyor. Efruz’un işe başlama sürecinde sorun yaşamaması içinse trans geçiş sürecini mezun olmadan önce tamamlaması ve meslek belgesini yeni kimliğiyle alması gerekli.

“Efruz için topukları piste vurmaya” şiarıyla düzenlenen dayanışma partisi bu gece (26 Ekim) Beyoğlu REN Bar’da. Partide DJ Haziran, Elif KK ve Ru’iyya çalacak.

Partiye katılamasanız bile Efruz’a destek olmanın diğer bir yolu ise, ameliyat için gereken paranın bulunması için başlatılan kitle fonlaması kampanyasına katılmak. Kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

*Kapak Görseli: Bernardo Paz

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Ekim 2018