Transcontinental Yarışını Kazanan İlk Kadın: Fiona Kolbinger

24 yaşındaki kanser araştırmacısı Fiona Kolbinger, dünyanın en zor ve dayanıklılık gerektiren yarışlarından biri kabul edilen Transcontinental Bisiklet Yarışı’nı kazanan ilk kadın oldu.

Fotoğraf: Fanatik

İlk olarak 2013 yılında düzenlenen “Transcontinental Yarışı”nın, bu yıl 7’incisi düzenlendi. 40’ı kadın, 263 kişinin katıldığı “Transcontinental Yarışı”nı Almanyalı, 24 yaşındaki kanser araştırmacısı Fiona Kolbinger, birinci tamamladı.

Mesafesi yaklaşık 3200-4200 km arasında değişen, katılımcıların kendi rotalarını çizerek yarıştıkları organizasyonda her yarışçı Avusturya, Bulgaristan, Bosna, Hırvatistan, İtalya, Kosova, Sırbistan, Slovenya, İsviçre ve Fransa olmak üzere en az yedi ülkeden geçmek durumunda.

Transkontinental, dünyanın en zor ve dayanlıklılık gerektiren yarışlarından biri olarak gösteriliyor.

10 gün 2 saat 48 dakika

Kolbinger, yolculuğuna 28 Temmuz’da Bulgaristan’ın doğu kıyısındaki Burgas kentinden başladı. Farklı iklim koşullarında yüzlerce kilometre yolculuk eden ve yüksek rakımlı tırmanışların yanı sıra zorlu yol şartlarında yarışan Kolbinger, beşinci günden itibaren yarışa liderlik etmeye başladı. Yolculuğu boyunca günde yalnızca beş saat uyuyan ve 19 saat aralıksız bisiklet sürdüğünü belirten Alman bisikletçi, 10 gün 2 saat 48 dakikada yarışı en hızlı tamamlayan yarışmacı olarak Fransa’ya ulaşan ilk isim oldu.

Birinci olmasının kendisi için de sürpriz olduğunu belirten Kolbinger, “Yarışa girdiğimde en azından kadınlar klasmanında podyumda yer alırım diye düşünüyordum ancak yarışın bütününü kazanan kişi olacağımı hiç düşünmedim” şeklinde konuştu.

Kolbinger, yarışın kendisini zorlamadığını belirterek, “Sanırım daha da zorlaştırabilir, daha az uyuyabilirdim” dedi.

Kaynak: Fanatik

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Ağustos 2019