Tüm Dünyada Büyüyen Çağrı: “Eşitlik Evde Başlar”

HeForShe Türkiye, sosyal medyada başlattığı kampanya ile erkekleri evdeki sorumlulukları ve görevleri eşit paylaşmaya çağırıyor.

Dünya genelinde ev ve bakım işlerini kadınlar erkeklere oranla 3 kat daha fazla üstleniyor. Türkiye’de ise bu sayı neredeyse 5 kata ulaşıyor.

COVID-19 salgını sebebiyle çoğunluğun evde kaldığı bu günlerde kadınların üstlendikleri ev ve bakım işi daha da artıyor. Uzaktan eğitim sistemine geçilmesiyle birçok çalışan anne ve babanın çocuk bakımı sorumluluğu artıyor ve çocuk bakım işleri çoğunlukla kadınlara bırakılıyor. Evden çalışan kadınlar hem iş hem ev işi ve bakım yükünü aynı anda yürütmeye çalışıyorlar. Bu durum çalışma saatlerini artırmış oluyor.

Derinleşen eşitsizliğe karşı eşitlik çağrısı 

Tüm dünyada başlatılan  #evdeheforshe kampanyası COVİD-19 salgını nedeniyle artan ev ve bakım işlerinde derinleşen eşitsizliğe dikkat çekiyor.

Bu kampanya ile erkekleri bu eşitsizliği ortadan kaldırmak için ev ve bakım işlerine eşit katılım çağırısı yapılıyor. Erkekler, hemcinslerine ilham olacak şekilde hikayelerini sosyal medyada paylaşmaya davet ediliyor.
HeForShe Türkiye, bu süreçte ev ve bakım işlerinde yükleri ve sorumlulukları paylaşmanın önemini vurguluyor ve erkekleri görevleri eşit paylaşmaya çağırıyor.

#EvdeHeForShe kampanyasına katılmak için ne yapmalı? 

* Video/fotoğraf çek: Çeşitli ev ve bakım işlerini yaparken, mesajını verirken bir video/fotoğraf çek.
* Yaratıcı ol:  Ev ve bakım işlerinin neler olabileceği konusunda yaratıcı ol. Sadece yemek yapmak, sofrayı kurmak, çamaşır makinesini çalıştırmak değil, nevresimleri değiştirmek, çocukların ödevlerine yardım etmek, lavaboları ovmak hatta günlük işlerin organizasyonunu yapmak da ev ve bakım işlerine dahildir.
* Sosyal medyada paylaş: Diğer erkeklere ilham olacak mesajını ve video/fotoğrafını sosyal medyada paylaş ve  #EvdeHeForShe @heforsheturkiye‘yi etiketle
* Etki yarat: Sosyal medya hesaplarından paylaşacağın mesaja arkadaşlarını etiketle ve onları da bu harekete davet et.
* Toplumsal cinsiyet eşitliğini gözet: Video/fotoğraf ve mesajını hazırlarken mevcut toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını pekiştirmediğinden ve evdeki hiç bir bireyi kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rolüne sokmadığından emin ol.
* Eğlen: Ev ve çocuk bakım işlerini yaparken eğlenmeyi unutma!

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Haziran 2020