Turizmci Kadınlar Platformu:”Bizlere Yer Açın, Engelleri Kaldırın”

“Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetiminde Kimleri Görmek İstersiniz?” başlıklı ankette 37 aday arasında yalnızca bir kadın adaya yer verilmesi tepkiye neden oldu. Turizmci Kadınlar Platformu, “Turizmde biz de varız. Bizlere yer açın, engelleri kaldırın” açıklamasında bulundu.

Turizm Haberleri

“TÜRSAB Yönetiminde Kimleri Görmek İstersiniz?” anketinde yer alan 37 turizmci aday arasında yalnızca bir kadın aday gösterilmesi turizmciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Alanlarında başarılı, sektöre yıllarını veren kadın turizmciler, bu ayrımcılığa son vermek, yönetimde aktif rol almak, seslerini duyurmak, bilgi ve deneyimlerini paylaşmak için Turizmci Kadınlar Platformu aracılığıyla ortak bir açıklama yayımladılar.

Kadınlar, TÜRSAB Başkanı ve diğer erkek adaylara çağrıda bulundular

Turizmci Kadınlar Platformu’nun, sosyal medyada yayınladığı ortak açıklamada, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya başta olmak üzere, diğer erkek başkan adaylarına şu çağrıda bulundu:

“Biz de varız, hem de çok! Unutanlara hatırlatmak isteriz. Turizmde biz de varız, hem de tahmin ettiğinizden daha fazla.”

“’Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetiminde kimleri görmek istersiniz?’ başlığı adı altında açılan ankette sadece bir kadın meslektaşımızın yer almasını, sektörde süregelen yanılgının bir yansıması olarak görüyoruz. Bu vesileyle, değerli erkek meslektaşlarımıza, bazı uyarılarda bulunmak gerektiğini düşünüyoruz.”

“TÜRSAB ve STK’ların yönetim kurullarında kadın üye sayısı yok denecek kadar az”

“2018 yılı istatistik verilerine göre, turizm sektöründe kadın istihdam oranı yüzde 32,1. Toplam 969.804 sektör çalışanı içerisinde seyahat acentelerinde çalışan kadın yüzdesi ise yüzde 38,4. Buna rağmen seyahat sektöründeki meslek örgütü TÜRSAB ve STK’ların yönetim kurullarında kadın üye sayısı yok denecek kadar az.”

“Ulu Önderimiz ve Asrın Lideri Atam’ızın bir sözünü hatırlatıyoruz sizlere; ‘Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır. Bu da büyük Türk kadınını çalışmalarımıza ortak kılmaktır.’”

“Yer açın! Engelleri kaldırın!”

“Başta TÜRSAB Başkanımız Firuz Bağlıkaya olmak üzere, tüm diğer erkek başkan adaylarına bir çağrı yapıyoruz:

Yer açın! Engelleri kaldırın!”

Açıklamanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: Turizm Haberleri

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Kasım 2019