Türkiye Kadın Ragbi Milli Takımı Estonya’yı Mağlup Etti

Türkiye Kadın Ragbi Milli Takımı, Estonya Kadın Ragbi Milli Takımı’nı 61-20 mağlup etti. Maçın rövanşı 25 Mayıs’ta Estonya’da olacak.

Fotoğraf: TRF

Türkiye ve Estonya Kadın Ragbi Milli Takımları’nın karşı karşıya geldiği maç televizyondan ilk kez canlı yayımlandı. 1823’te İngiltere’de doğan bu spor, 1945 yılında Fenerbahçe öncülüğünde Türkiye’de oynanmaya başladı ancak televizyondan ilk canlı yayın bu yıl gerçekleşti.

Kitle sporları arasına giremese de Ragbi, Türkiye’de ilgi duyulan bir spor dalı.

Ragbi antrenman tesislerinin bulunduğu Ankara, Kızılcahamam’da bu spora hevesli bir grup sporcu imkanları ölçüsünde ragbiye daha fazla kaynak ayrılması için çabalıyor. Hala takım için gerekli desteği devletten göremeyen federasyon, yetkililerden bir adım bekliyor. Mesafe kat edilse de alınacak yol çok.

Artık sporcu sıkıntısı çekilmiyor

Hürriyet’in Kelebek ekine konuşan, Kadın Ragbi Milli Takımı antrenörlerinden, Burcu Kepiç ragbinin okul sporu haline gelmesinen bu yana sporcu sıkıntısı çekmediklerini ifade ediyor: “Ragbi ciddi anlamda dayanıklılık, kondisyon ve patlayıcı kuvvete gereksinim duyan bir branş. Bu anlamda kondisyon ve dayanıklılık antrenmanları yapıyoruz. Ragbi okul sporları arasına girdiğinden beri altyapı sağlanmış oldu. Artık sporcu sıkıntısı çekilmiyor.”

Yine Kadın Ragbi Milli Takımı antrenörlerinden, Ebru Güdek’e göre ragbi giderek popülerleşen bir spor dalı: “Genel olarak ‘o ne’ diyen insanlar oluyor. Ama son yıllarda bilen sayısı arttı ve branş olarak Ragbi denildiğinde ‘Çok sert değil mi, sakatlanmıyor musunuz’ gibi tepkiler alıyoruz.”

Ragbi Hakkında

Ragbi 15’er kişilik iki takımla bir devresi 40 dk olmak üzere iki devre olarak oynanan, ileriye pas vermenin yasak olduğu, topu elle rakip kale çizgisinin arkasına taşımayı hedefleyen sert bir spordur.

İngiltere’nin Rugby isimli kentinde futbol maçı sırasında bir oyuncunun topu kollarının arasında tutarak kaleye doğru koşması ile başlamıştır. 1823 yılından bu yana başta İngiltere olmak üzere Fransa, Galler, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avusturalya’da çok popüler bir spor haline gelmiştir.

Kaynak: Hürriyet Kelebek

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Mayıs 2019