Türkiye Sinemasında Kadın Olmak: “Onun Filmi”

14 yönetmen kadının Türkiye sinemasında kadın olmayı anlattıkları “Onun Filmi” adlı belgesel, online erişime açıldı.

Korona virüsü salgınının önüne geçebilmek amacıyla evde kalınan günlerde pek çok yapım, online (çevrimiçi) erişime sunuluyor.  Su Baloğlu ve Merve Bozcu’nun yazıp yönettiği “Onun Filmi’ de online erişime açıldı. Belgesel, Türkiye sinemasında kadın olmayı merkezine alıyor.

Sinema alanında akademisyen olan Baloğlu ve Bozcu, belgeselde sinemacı kadınların film yapım deneyimlerini ve bu süreçte hissettiklerini, verdikleri mücadeleyi ve dünyaya bakış açılarını, kendi yolculuklarıyla birlikte anlatıyor.

Belgesel filmde, “Bir film nasıl yapılır?”, “Nereden başlanır?”, “Yönetmen her şeyi bilmek zorunda mıdır?”, “Tekniği erkekler daha mı iyi bilir?”, “Set çalışanları neden beni değil de görüntü yönetmenini dinliyor?”, “İki kadın yönetmenle çalışmak mı?”, “Yönetmen yardımcım iyi bir yönetmen olmadığımı mı yayıyor?”, “Dünyanın en zor işi karı-koca sette olmak mı?” gibi sorulara yanıt aranıyor.

İlk film çekme serüveni

Su Film çatısı altında T.C. Kültür Bakanlığı desteği ile çekilen “Onun Filmi” aynı üniversitede sinema bölümünde master öğrencisi olan Merve Bozcu ve Su Baloğlu’nun da ilk filmleri.

“Onun Filmi” iki genç kadının film yapma yolculuklarını ve bu yolculuk sırasında yönetmen kadınların geçmiş ve bugününü içtenlikle anlattıkları kaçırılmaması gereken bir ilk film çekme serüveni.

14 yönetmen kadının Türkiye sinemasında kadın olmayı anlattıkları ‘Onun Filmi’ belgeselini aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: ArtDog İstanbul

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Nisan 2020