Türkiye’de ilk: Avcılar Belediyesi’nde Trans Kadın Şoför

İstanbul’un Avcılar belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak, trans kadın aktivist Niler Albayrak’ı şoför olarak işe aldı: “Şu an trans kadınlara imkân verilmesi halinde her şeyi başarabileceklerinin göstergesiyim.”

Albayrak, haberi Facebook hesabından duyururken, CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’ye teşekkür etti.

Çok sevinçli olduğunu belirten Albayrak mesajında şu ifadeleri kullandı: “Merhaba, çok mutlu ve sevinçliyim. Çok istemekle alakalı belki ve tabii ki biraz da karşı tarafın da insiyatifi arzusu ile olan bir şey. Ve gene Türkiye’de ve CHP çatısı altında bir ilk. Bu ilki gerçekleştiren Belediye Başkanımız Sayın Turan Hançerli’ye de çok teşekkür ediyorum. Bir ilk onun da sayesinde Avcılar’da ve Avcılar Belediyesi’nde yaşanıyor.

Artık şöför olarak işe başlamış bulunmaktayım. Destek olan herkese çok ama çok teşekkür ediyorum. Gene bir ilki başarmak ayrıca çok güzel. Açık kimlikli bir trans kadın ve trans kadın şöför olarak başkanımıza ve belediyemize çok teşekkürler.”

Mahkeme kararıyla cinsiyet değiştirme ameliyatı olan ilk isim

54 yaşındaki Albayrak, eski Yugoslavya’dan Mareşal Tito’nun zulmünden kaçarak Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Arnavut kökenli bir ailenin çocuğu. Cinsel yönelimi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan Albayrak, 2002 yılında mahkeme kararıyla cinsiyet değiştirme ameliyatı olan ilk isim.

Albayrak daha önce CHP Avcılar ilçe örgütünün yöneticisi, 2015’te İstanbul üçüncü seçim bölgesinden milletvekili aday adayı ve 2017’de de Merkez Mahallesi’nin delegesi seçilerek ilklere imza atmıştı.

“Hayata 1-0 geriden başlıyoruz”

İlk iş gününde, Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a konuşan Albayrak, Türkiye’de trans kadın olmanın zorluklarını şöyle anlatıyor: “Türkiye’de kadın olmak zaten çok zor. Özellikle 2011’den sonra yargının katilleri ödüllendirir şekilde cezalar vermesi kadın cinayetlerini arttırdı. Çocuğunun yanında eşleri-sevgilileri tarafından katledilen kadınlar, ölmek istemiyorum diyen anneler her geçen gün artıyor… Bizler ise dünyaya gelirken hayata 1-0 geriden başlıyoruz. Kadınlar için zor olan hayat bizler için ise çekilmez bir hal alıyor.”

İşe alınmayı beklemediğini ifade eden Albayrak, işe alımının bir lütuf olmadığını söylüyor:

“Açıkçası işe alınmayı beklemiyordum çünkü ben bir trans kadındım. Beni işe almak zordu. Ama bir lütuf değildi. Ben de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydım. Şu an trans kadınlara imkân verilmesi halinde her şeyi başarabileceklerinin göstergesiyim. Kamu kuruluşlarında LGBTİ bireylerinden çalışanlar var. Ancak açık kimlikli bir trans kadın ilk olacak.”

Kaynak: Diken, Cumhuriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Ocak 2020