Türkiye’de Kadın Muhtar Sayısı Yüzde 72 Arttı

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Türkiye’de en son 2014’te düzenlenen yerel seçimde 674 olan kadın muhtar sayısının, Mart 2019 seçimlerinde yüzde 72 artarak 1065’e yükseldiğini açıkladı.

Fotoğraf: Bianet

Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KA.DER) “Eşitlik Mahallede Başlar” sloganıyla 31 Mart seçimleri için kadın muhtar adaylarına özel eğitim programları ve farkındalık kampanyası düzenledi.

KA.DER’in gerçekleştirdiği farkındalık kampanyasının ve bu eğitimlerin kadınların muhtar adaylığına ilgisini önemli ölçüde artırdığı ifade ediliyor. 31 Mart öncesi 674 olan kadın muhtar sayısı, % 71,78 artarak 1065’e yükseldi. İlki Antalya’da düzenlenen muhtar adayları eğitim kampına Türkiye’nin farklı illerinden gelen 100 kadın katıldı.

Adaylar için yerelde de eğitimler verildi

Fotoğraf: Sivil Sayfalar

Eğitimler daha sonra İstanbul, İzmir, Mersin, Balıkesir, Aydın, Denizli, Adana ve Muğla’da da düzenlendi. Yerel yönetimlerin farklı kademelerine aday olanların da katılabildiği eğitim programı, yerel yönetim mevzuatı ve işleyişi, etkili ve güvenilir kampanya teknikleri, yerel siyaset ve örgütlenme, kişisel gelişim ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konulardan oluştu. İstanbul’da da kadın adaylara, Altınbaş Üniversitesi TOKAMER (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi) işbirliğiyle ve Gedik Üniversitesi “Şirin Tekeli Yerel Yönetim Okulu” aracılığıyla sertifikalı eğitimler verildi.

Karaoğlu: ‘Eşitlik mahallede başlar’ dedik 

Seçim sonuçlarında muhtarlığa seçilen kadın sayısındaki bu artışı KA.DER Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu şöyle değerlendirdi:

“KA.DER olarak bize özgün ve 1829 yılından itibaren bir yönetim modeli olarak var olan muhtarlık kurumunu, kadınların yönetimlere katılmaları açısından çok önemli ve değerli buluyoruz. Kadınlar 26 Ekim 1933 tarihinde yapılan köy kanunu değişikliği ile muhtar olma ve ihtiyar heyetlerine seçilme hakkını kazandılar. Aydın Güre İlçesinin Demirci Dereköyü’nde 2 Kasım 1933’te yapılan seçimlerde Gül Esin Aydın Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı oldu.”

“2014’deki yerel seçimler sonucunda, Türkiye çapındaki 50.292 muhtarın sadece 674’ü kadındı. Biz de bu seçimlerde yerel yönetimlerin beşiği olan mahalle ve köy birimlerini oluşturan muhtar ve ihtiyar meclislerinde kadın temsilinin arttırılmasına katkı sunmak, yerelde kadın sorunlarının görünürlüğünü arttırmak ve çözüm önerileri oluşturmak amacıyla bir dizi projeyi hayata geçirdik ve ‘Eşitlik Mahallede Başlar’ dedik.”

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Mayıs 2019