Türkiye’de Organize Sanayi Bölgesi Kuran İlk Kadın: Gül Akyürek Balta

Gül Akyürek Balta, Türkiye’de organize sanayi bölgesi (OSB) kuran ilk kadın başkan oldu: “Artık kadın sanayiciliğinde yeni şeyler söyleme zamanı.”

Mersin’de tarımsal ürünlere katma değer katmak için kolları sıvayan Gül Akyürek, Türkiye’de organize sanayi bölgesi (OSB) kuran ilk kadın başkan oldu.

Geçen hafta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından temeli atılan OSB, düşük maliyetle verimli üretim yaparak, Türk ekonomisine önemli katkı sağlama hedefinde.

Akyürek, OSB için yatırımcıları bir araya getirip, Hazine arazisi tahsisi almaktan tüm bakanlık izinlerine kadar işlemleri bire bir yürüterek 2 yıl gibi kısa bir sürede kuruluş işlemlerini tamamlamış.

Yeni OSB yüksek teknoloji kullanarak meyvelerin, tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesinden, bitkisel kozmetik yapımına kadar maksimum katma değer yaratan bir üretim üssü olmaya hazırlanıyor.

“Kadın Ortak Girişim Fabrikaları” kurulacak

Türkiye’nin ilk ve tek organize sanayi bölgesi kuran kadın başkanı olan Akyürek, Mersin’deki ‘Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (TÜİOSB) hedeflerini  Milliyet’e anlattı.

OSB’de coğrafi işaretli ürünlerden, endemik bitkilerden yepyeni tarım markaları yaratılacağını ve sıfır atıkla çalışan, kendi enerjisini kendisi üreten yani ‘yeşil fabrikalar’dan oluşan komplekslerin olacağını anlatan Akyürek, hem üreticisi, hem de yöneticisi kadınlar olan, “Kadın Ortak Girişim Fabrikaları” kurulacağını da ifade ediyor.

Gül Akyürek hakkında

Sanayici bir aileden gelen Gül Akyürek, Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aile şirketinde çalışmaya başladı. Akyürek, 2014 – 2016 yılları arasında Girişimci İşkadınları Derneği (GİŞKAD) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2016’da Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Şubesi Başkanlığı’na seçilerek TÜGİAD’ın 30 yıllık tarihindeki ilk kadın şube başkanı oldu.

“Kadın gücünü atıl tutma lüksüne sahip değiliz”

Sanayide kadın gücünün gelişmesi gerektiğini savunan, sanayiciliğin “erkek işi” görülmemesi için kadın istihdamını artırmayı hedeflediklerini söylüyor:

“Artık kadın sanayiciliğinde yeni şeyler söyleme zamanı. Kadın gücünü atıl tutma lüksüne sahip değiliz. Gerçek üretim enerjisini kadın gerçekliğinde şekillendirmeliyiz. Kadın gücünün hakkını vermek ve bu gücün gelişmesi için uygun bir zemin oluşturmak biz sanayicilerin ve özellikle benim gibi sanayici kadınların görevi, hatta topluma olan borcumuz.

Ülkemizde erkek işi olarak görülen meslek kalmaması ve kadınların işgücüne katılım oranını artırması yolunda sanayici kadınların omuzlarına yüklenen sorumlulukların devlet tarafından paylaşılması beklentilerim arasında.”

Kaynak: Milliyet

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Ocak 2020