Türkiye’de Yerel Yönetimlerde Kadının Adı Yok

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin raporuna göre, kadınların siyasetteki temsilinde Türkiye 41 ülke arasında en alt sıralarda yer alıyor.

Kadınların siyasette temsilinin son on yıldaki gelişimini ele alan ve Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan rapor açıklandı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler ve AB adayları olmak üzere toplam 41 ülkeyi kapsayan rapora göre, kadınların siyasetteki temsilinde İskandinav ülkeleri başı çekerken Türkiye en alt sıralarda yer alıyor.

Rapora göre Türkiye’de, ülke genelinde seçilmiş tüm temsilciler içinde kadınların oranı yüzde 11,1, yerel yönetimlerde ise yüzde 10,7.

Raporda kadın belediye başkanı oranlarına bakıldığında ise, Türkiye yüzde 3,2 ile en düşük seviyeye sahip ülkelerden biri oldu. Avrupa ortalaması yüzde 15 seviyesinde.

Ancak raporda Türkiye’nin on yıl önce hazırlanan rapora göre kadın belediye başkanı sayısında yüzde 0,9’dan yüzde 3,2’ye yükselerek yüzde 256’lık bir ilerleme kaydettiği vurgulandı.

Türkiye raporda belediye meclislerinde yer alan kadınlar açısından ise yüzde 20’nin altında kalan yedi ülke arasında yer aldı. Bu grupta yer alan diğer ülkeler Bosna Hersek, İsrail, Kıbrıs, Gürcistan ve Yunanistan.

CEMR raporunda kadınların belediye alt meclislerine seçilme oranında ise Türkiye yüzde 17,3 ile yine en alt sıralarda yer aldı.

Fransa, İzlanda, İsveç ve Ukrayna’da yerel yönetimlerdeki kadın oranı ise yüzde 40’ın üzerinde seyrediyor. 17 ülkede ise belediye meclislerindeki kadın oranı yüzde 30 ile 40 arasında bulunuyor. 13 ülkede ise kadınların belediye meclislerindeki oranı yüzde 20 ile 30 arasında yer alıyor.

Kaynak: DW

avatar
1 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
1 Yorum yapan yazar
Özlem Hanelci yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Özlem Hanelci
Ziyaretçi
Özlem Hanelci

Delege ağaları ile nitelikli çalışan kadın nasıl mücadele edebilir. Ben Tbmm ‘de konut mağdurları ile ilgili 1senedir onların sesi için mücadele ediyorum. Yeri geliyor eylem yapıyorum. Yeri geliyor vekilleri bilgilendirip konuşturuyorum şimdi TBMM konut mağdurları araştırma komisyonu kurulmasına yardımcı oluyorum ama mahallemde ve partimde yok sayılıyoruz. Buda bir şiddet olarak görüyorum. Siyasette aktivist mücadeleci kadın yerine niteliksiz yönetebilecekleri kadınları tercih ediyorlar.

6 Kasım 2019