Türkiye’deki Markalardan “Eşitlikçi Reklamlar” için Yeni Adım

BM Kadın Birimi’nin yürüttüğü, reklamlardaki toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını dönüştürmeyi amaçlayan küresel Unstereotype Alliance platformunun Türkiye bölümü kuruldu.

Dünya Reklamverenler Federasyonu’nun (WFA) katkılarıyla, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women)  tarafından belirlenen üç pilot ülke Türkiye, Brezilya ve Güney Afrika’ya çağrı yapılmıştı.

Çağrının ardından Unstereotype Alliance girişiminin Türkiye bölümü, Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu (RTCEK) liderliğinde geçtiğimiz hafta kuruldu.

Girişim, küresel reklam verenlerin, markaların ve şirketlerin koalisyonu ile toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargılara son vererek reklam endüstrisinde değişim yaratmak için çalışıyor.

Google, Mars, Facebook, WPP, Microsoft işbirliğine katılan küresel markalar arasında yer alıyor. Birleşmiş Milletler ve Unilever işbirliğindeTürkiye’deki çalışma yapısına liderlik edecek olan firmalar ise şöyle: Avon, Coca-Cola Colgate-Palmolive, Eczacıbaşı Holding, Eti Gıda, Johnson&Johnson, Kantar Media, Koç Holding, P&G, Publicis Groupé, Unilever, Vodafone, WPP.

“Toplumsal cinsiyet eşitliğinde dönüşümün öncüsü olacağız”

Reklam veren markaların üst düzey temsilcilerinin yanı sıra, reklam profesyonelleri, sektör örgütleri ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Reklamverenler Derneği (RVD) Başkanı Ahmet Pura, dünya genelinde yapılan araştırmaların, reklamın toplumda eğitici etkisinin yüksek olduğunu gösterdiğini ifade ederek, tüm paydaşları işbirliğine davet etti: “Reklam ajanslarının ve reklamverenlerin kampanya hazırlık süreçlerinde gereken özeni göstermesi en güçlü adımlardan biri. Bunun yanında akademisyenlerin eğitim süreçlerinde bu konuyu vurgulaması, medyanın yönlendirici konumda görev alması büyük önem taşıyor. Elbette en kritik görev izleyicilere, takipçilere düşüyor; sektörün çalışmalarını denetleyecek, uyarılarda bulunacak olanlar yine izleyicilerimiz.”

“Türkiye dünyaya örnek olacak, çalışmalarımız bir dünya projesine dönüşecek”

UN Women’ın sağladığı desteğin, bir kaldıraç görevi göreceğini ifade eden Pura, girişimin çalışmalarıyla tüketicinin sektörün denetleyicisi konumuna geleceğini vurguladı: “Bugün tüketicilerde de bu alanda bir dönüşümün başladığını görüyoruz, Unstereotype Alliance platformunun çalışmalarıyla tüketici artık denetleyici konumuna gelecek, sektörün takipçisi olacak. Bugün üreteceğimiz her kum tanesi, yarın üzerinde güneşleneceğimiz bir kumsala dönüşecektir.”

Kaynak: Mediacat, Marketing Türkiye

avatar
  Kaydol  
Bildir
16 Aralık 2019