Türkiyeli Kadın Eskrimciler Bir İlke İmza Attı

Genç Kadınlar Kılıç Dünya Kupası’nda mücadele eden Türkiye Genç Kadınlar Kılıç Milli Takımı, takımdaki üç sporcunun da madalya kazanmasıyla Gençler Dünya Kupalarında altın madalya kazanan ilk takım olarak eskrim tarihine geçtiler.

Alan Savunması

Türkiye Genç Kadınlar Kılıç Milli Takımı, 16-17 Kasım tarihleri arasında, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Genç Kadınlar Kılıç Dünya Kupası’nda bir ilki başararak eskrim tarihine geçti.

Nisanur Erbil’den rekor

Şampiyonanın ilk gününde Nisanur Erbil, bireysel kategoride çıktığı ilk 5 karşılaşmada 5 galibiyet alarak finale yükseldi ve final karşılaşmasında ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. Milli eskrimci Erbil, kazandığı bu madalyayla Gençler Dünya Kupaları’nda kadınlar kategorisinde bugüne kadarki en iyi dereceyi elde eden milli sporcu oldu.

Türkiye Genç Kadınlar Kılıç Takımı eskirimde bir ilki gerçekleştirdiler

Türkiye Eskirim Federasyonu

Bireysel karşılaşmaların ardından turnuvanın ikinci gününde takım müsabakaları gerçekleştirildi. İkinci gün takım müsabakalarında yarışan Nisanur Erbil, Deniz Selin Ünlüdağ ve Aylin Çakır’dan oluşan Genç Kadın Kılıç Milli Takımı, eskrim tarihine geçen bir başarıya imza attı.

Kılıç Milli Takımı’nda yer alan üç sporcu da çıktıkları müsabakalarda altın madalya kazandı. Böylelikle turnuvayı şampiyon tamamlayan Türkiye Genç Kadınlar Kılıç Takımı, finalde karşılaştığı Rus milli takımını 45-34 mağlup ederek şampiyon oldu. Bu galibiyetle, Gençler Dünya Kupaları’nda altın madalya kazanan ilk takım olarak eskrimde bir ilki gerçekleştirdi.

“Kadınlar kılıç kategorisinde önemli başarılara imza attık”

Sporcularımızı tebrik eden ve mutluluğunu ifade eden Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, “Kadın Kılıç Milli Takımımızın gücünün farkındayız, onlar bizim gözbebeğimiz. Bugüne kadar kadınlar kılıç kategorisinde önemli başarılara imza attık. İki Avrupa Şampiyonumuzun, geçmişte takım olarak Avrupa Şampiyonalarında madalyası olan sporcularımızın yer aldığı takımımızın bugünkü başarısı tesadüf değil. Çok çalışıyorlar, çok inanıyorlar. Onların özveri ve çabasına karşılık bizler de Federasyon olarak onlara her türlü uygun imkanı sağlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Eskrim Milli Takımlar Başantrenörümüz Valery Shturbabin’in bu başarıdaki payı oldukça önemli. Onunla çalışmak, Federasyonumuz ve Türk eskrimi adına büyük bir kazanç. Her kategoride elde edilen bu ciddi ve önemli sonuçları almaya devam ettikçe teknik ekibimizin ve Başantrenörümüzün uyguladığı programın bizi Olimpiyat madalyasına götüreceğine inanıyoruz. Zaten inançla çalıştıkça başarı da beraberinde geliyor. Biz sporcularımıza güvenip atılımlarımızı sürdüreceğiz; atılımlarda istikrar, başarıda da istikrarı sağlayacaktır. Tüm sporcularımızı ve teknik ekibimizi gönülden tebrik ediyorum” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu sporcuları tebrik etti

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şampiyon olan Genç Kadınlar Kılıç Milli Takımı için tebrik mesajı yayımladı.

 

Bakan Kasapoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

Özbekistan’da düzenlenen Genç Kadınlar Kılıç Dünya Kupası’nda tarihi bir başarıya imza atarak şampiyon olan milli takımımızı kutluyorum. Gençler Dünya Kupaları’nda altın madalya kazanan ilk takım olarak eskrim tarihinde bir ilki de gerçekleştiren milli sporcularımızın bu başarısı, bizlere büyük mutluluk yaşattı. Böyle güzel derecelerin eskrime gönül veren genç kardeşlerimiz için de başarıya giden yolda büyük bir motivasyon sağlayacağına inanıyorum. Bu önemli başarıda emeği geçen başta sporcularımız ve antrenörlerimiz olmak üzere herkesi tebrik ediyorum”

Kaynak: Alan Savunması, Gençlik Spor Bakanlığı, Türkiye Eskirim Federasyonu

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Kasım 2019