Türkiye’nin “Cesur” Kadınları Sergisi Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde

Üniversitelerde, kadın araştırmalarının kuruluş süreçlerini başlatmış olan ilk kuşak temsili 26 kadın akademisyenin yer aldığı “Cesur Kadınlar: Türkiye Akademisinde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları” fotoğraf sergisi,  11-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda ziyaretçilerini bekliyor.

Türkiye‘de akademik feminizme dair hafıza oluşturmayı hedefleyen bu sergi, aynı zamanda bu alanı inşa eden, besleyen ve gelişmesini sağlayan bütün kadınların emek ve çabalarına bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Serginin açılışı, 11 Mayıs 2019’da saat 14.00’de İstanbul Balat’ta bulunan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda yapılacak.

Çalışmayı iki kadın akademisyen yürütüyor

“Türkiye Üniversitelerinde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları: Kurumsallaşma ve Dönüşüm” başlıklı çalışma çerçevesinde gerçekleştirilen fotoğraf sergisinde yer alan kadınlar, üniversitelerde 1989 yılından itibaren açılmış Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Merkezleri’nin kuruluşunda ve gelişmesinde öncülük yapmış, katkıda bulunmuş olan düşünür, akademisyen ve aktivistlerden oluşuyor.

Çalışmayı ve sergiyi Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubukçu ve Prof. Dr. Yasemin Karakaşoğlu yürüttü.

Bugünkü sayılarının 100 civarında olduğu bilinen, kadın çalışmaları merkezlerinin 30 yıllık kurumsallaşma sürecinin ve bilgi birikiminin kayda geçmesinin büyük önem taşıdığı ifade ediliyor.

Kaynak: Gazete Duvar, T24, Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Mayıs 2019