Türkiye’nin Cinsiyet Eşitsizliği Dosyası

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın hazırladığı “Türkiye’nin Cinsiyet Eşitsizliği Dosyası”na göre, her dört kadından üçü hem kadınların hem de erkeklerin çalışması ve ev işlerinin de bölüşülmesi gerektiğini ifade ediyor.

Kadın cinayetlerinin her geçen gün yaşanmaya devam ettiği Türkiye’de kadınlar hala erkeklerle eşit eğitim ve iş olanaklarına ulaşamazken, TÜİK verilerine göre Türkiye’de kadınların %57’si mutlu. Erkekler içinse bu oran %47,6 seviyesinde. Türkiye’de kadınlarla erkeklerin maruz kaldıkları farklı dayatmalar neleri kapsıyor?

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın hazırladığı “Türkiye’nin Cinsiyet Eşitsizliği Dosyası”na göre, katılımcıların %44’ü Türkiye’de erkeklerin daha iyi şartlarda yaşadığını ifade etse de her dört katılımcıdan biri aksine kadınların şartlarının daha iyi olduğunu ifade etti. Türkiye’de kadınlara yönelik şiddet olayları varlığını sürdürse de araştırmamıza katılan erkek katılımcıların %35,8’i kadınların kendilerinden daha iyi şartlarda yaşadıklarını ifade etti. Her üç erkek katılımcıdan biri ise kendilerinin şartlarının kadınlara nazaran daha iyi olduğunu dile getirdi.

Erkeklerin %31,1’i, kadınların da %31,5’i Türkiye’de kadınlar ve erkekler için eşit şartların geçerli olduğunu düşündüklerini ifade etti. Kadın katılımcılar arasında ise erkeklerin daha iyi şartlarda yaşadığı görüşü %56,4 ile yaygın görüş olarak ön plana çıkarken yalnızca %12,1’in tersi görüşü dile getirmesi genel olarak kadınların şartlarının yetersizliğine işaret etti.

Ocak ayında bulaşıkları kimin yıkadığını sorarak gerçekleştirilen ev içi iş bölümü araştırması, hanelerin %85,7’sinde bu görevi kadınların üstlendiğini göstermişti. Haziran ayında  ise her dört kadından üçü hem kadınların hem de erkeklerin çalışması ve ev işlerinin de bölüşülmesi gerektiğini ifade ederken genele bakıldığında bu oran %63,1 seviyesinde kaldı. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından en az tercih edilen seçenek ise %1,3 ile kadının çalışması, erkeğin ev işleri ve çocuklarla ilgilenmesi seçeneği oldu. Yani, katılımcıların %98,7’si ideal bir evlilikte erkeğin kesinlikle çalışması gerektiği görüşünde iken kadının çalışması gerektiği görüşünde olanların oranı %75,8.

Katılımcılara babalık iznine dair görüşlerini sorulduğunda ise, her on kadın katılımcıdan yedisi babaların da anneler kadar çocukları ile ilgilenmesi ve babalık izninin uzatılması gerektiğini ifade etti. Erkeklerde ise bu ifadeye katılanların oranı %56,3 seviyesinde kalırken %15,4’ün babalık iznini tamamen gereksiz olarak değerlendirmesi dikkat çekti. Hem erkek hem de kadın katılımcıların yaklaşık %18’i babalık iznini şu anki haliyle yeterli buldu.

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Haziran 2020