Türkiye’nin En Genç Kadın Muhtarı: Edanur Menteş

Muhtarlık seçiminde rakiplerine fark atarak Türkiye’nin en genç kadın muhtarı olarak seçilen 23 yaşındaki Edanur Menteş’in hayali, siyasetin her kademesinde kadınların etkin olması.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde iki erkek rakibine fark atarak seçimi kazanan 1996 doğumlu Zeytinburnu Telsiz Mahallesi Muhtarı Edanur Menteş, Türkiye’nin en genç kadın muhtarı.

Optisyenlik mezunu olan Menteş’in, dikey geçiş sınavıyla geçtiği İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nde son sınıf öğrencisi.

İstanbul’daki 140 kadın muhtardan biri olan Menteş,  muhtarlığa aday olma sürecini şöyle anlatıyor:

“Aralık ayında bir pazar günü ailemle otururken, daha önce aklımda olmadığı halde bir anda muhtar olmak istediğimi söyledim. Çok zor bir süreçti çünkü seçime dört ay vardı ve rakiplerim güçlüydü. Üç kişi yarıştık, biri mevcut muhtardı, diğeri ise üç dönemdir aday olan tanınan, bilinen bir adaydı. Çok dezavantajlıydım. Çünkü hem çok gençtim ki o zaman 22 yaşındaydım hem de kadındım. Toplumumuzda kadınlara karşı hala bazı ön yargılarımız var. Hem de gençtim ve gençlere karşı da bir ön yargı var. Kimse güvenemedi. Tek kadın aday bendim. Ben Telsiz Mahallesi’nin ilk kadın muhtarıyım. Rakiplerime göre bir sıfır gerideydim ama çok çalıştım. Mahallenin 40 bin nüfusu var. Şunu diyebilirim, hemen hemen her eve girdim. Başka çarem yoktu çünkü kendimi insanlara anlatmam lazımdı. Rakiplerime ciddi bir fark atarak seçildim.”

Önceleri, “Çok küçüksün, daha genceciksin,” “Hiçbir şey yapamazsın” gibi tepkiler aldığını dile getiren Menteş, gezdiği evlerde gençliğinin bir avantaj olduğunu anlatmış. “Gençlerimiz bizim geleceğimiz.’ diyoruz ama gençlerin önünü kesiyoruz. Benim amacım da zaten gençlerin önünü açmaktı. İlk başta ben ‘Kesin kazanırım.’ diyemiyordum. Gençler sayesinde seçime bir ay kala kazanacağım belliydi” diye konuştu.

“Mahallenin en büyük sorunu kentsel dönüşüm”

Mahallenin en büyük sorununun kentsel dönüşüm olduğunu belirten Menteş, bölgedeki trafik sorunu çözmek için  kaymakamlık ve belediyeye projeler sunmuş.

Mahalle için yapmak istediği en büyük icraatın bir “Bilgi Evi” olduğunu anlatan Menteş, Zeytinburnu’nun en büyük mahallesi olmalarına rağmen ilkokul öğrencilerinin yararlanacağı bir bilgi evlerinin olmadığını söyledi.

Bazı evlerde hala internet-bilgisayar olmadığına dikkati çeken Menteş, proje için belediyeyle istişare halinde olduğunu anlatıyor:

“Bilgi evleri, okula destek nitelikte eğitimlerin verildiği; öğrencilerin gelişimsel, sosyal ve kültürel anlamda yeterliliklerini artırmak için kurulan eğitim merkezleridir. Bu merkezlerde Türkçe, matematik, İngilizce, fen bilgisi, rehberlik, bilgisayar ve kütüphane hizmetleri sağlanmaktadır. Çoğu mahallede var ama bize uzak. Telsiz Mahallesi zaten çok büyük bir alan. İlkokul öğrencilerine yönelik olduğu için yakın olması lazım. Belediyemiz ile istişare halindeyiz inşallah Bilgi Evi’ni yaptırırız.”

“Kadınlar hayatın her kademesinde etkin olmalı”

Kadınların ve gençlerin her yerde olmasını istediğini vurgulayan Menteş, bunun için elinden geleni yapacağını vurguluyor: “Kadınların özellikle siyasetin her yerinde olmasını istiyorum. Şu an çok kadın yok. İstanbul’da bile 140 kadın muhtar var ki çok az bir sayı. Kadınlar siyasetin her kademesinde olduğu gibi hayatın her kademesinde de etkin olmalı. Kadınlar ve gençler için elimden geleni yapacağım.”

Kaynak: AA

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Ekim 2019