Türkiye’nin Her Yerinden Kadınlar “Birlikte Güçlüyüz” Dedi

5-6 Ocak tarihlerinde gerçekleşen Türkiye Kadın Buluşması 164 kadın ve LGBTİ+ örgütünün imzalı çağrısıyla 600’ü aşkın kadını İstanbul’da buluşturdu.

Beşiktaş’taki Fulya Sanat Merkezi’nde düzenlenen buluşmanın açılış konuşmasını, Kadınlar Birlikte Güçlü’den Çağla Akdere yaptı.

Çağla Akdere konuşmasında, kadın hareketi olarak her şeye rağmen bir arada durduklarını belirterek, “Hareket, gücünü dayanışmamızdan alıyor ve bizler bu güçle dünyayı yerinden oynatabileceğimizi biliyoruz. Bunu Arjantin’den İran’a, İzlanda’dan ABD’ye, Polonya’dan İspanya’ya yükselen kadın isyanlarıyla kadınların özgürlükleri bedenleri emekleri kimlikleri için hayati durdurmayla tekrar gördük. Şimdi burada birlikte Türkiye’deki kadın hareketi olarak bu gücü yeniden hissediyoruz” dedi.

 

Coşkulu bir biçimde başlayan buluşma esnasında sık sık, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Kadınlar Birlikte Güçlü” sloganları atıldı.

Açılış konuşmasının ardından buluşma, katılımcı illeri temsil eden platformların aktarımlarıyla devam etti. Platformlar konuşmalarında, yereldeki deneyimlerine dayanarak il ve ülke bazında yaşanan hak ihlalleri, kadın emeği, ekoloji, kadın cinayetleri, işçi kadınların sorunları, krizin kadınların yaşamına etkisine değinerek, yerel mücadele yöntemlerini paylaştı.

Aktarımların ortak mesajı, refleks eylemlerin bir adım ötesine geçerek, türkiye çapında kadın platformlarını bir araya getiren daha sistemli bir mücadele yürütme talebi oldu. Platformlar, farklılıklarına rağmen kadın örgütlerinin bir arada durmasının önemine ve gücüne dikkat çekti. Buluşmayı organize eden Kadınlar Birlikte Güçlü platformu, amacın bir merkez yaratmak değil, bağların güçlendirilmesi ve güçlerin birleştirilmesi için bir mekanizma kurmak olduğunun altını çizdi.

Aktarımların ardından kadınlar, “Birlikte mücadeleyi nasıl güçlendireceğiz?” başlıklı atölyelerde buluştular. 10 ayrı atölyede, kadınları bir araya getiren gündemler, mücadele yöntemleri, ortak mücadele hattının kurulmasında yaşanan sorunlar, kadın örgütleri arasındaki iletişim ve bağı güçlendirme araçları ve ortak eylem planları üzerine fikir paylaşımı yapıldı.

Buluşmanın ikinci gününde ise kadın hakları mücadelesinin kazanımlarının ve gelecek dönem planlarının konuşulduğu atölye çalışmalarında öne çıkan fikir ve öneriler tartışıldı.

İki gün boyunca kadın mücadelesini büyütecek ortak taleplerin ne olabileceği ve önümüzdeki günlerde kadın hareketinin yol haritasının tartışıldığı buluşmanın sonuç bildirgesi ise önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşılacak.

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Ocak 2019