Türkiye’nin İlham Veren Kadın Girişimcileri

Başarı hikayeleriyle girişimci adaylarına ilham veren kadınları onurlandıran, alanında ilk ve tek ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu.

Yarışma, Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGIDER) işbirliğiyle bu yıl 12. kez düzenlendi. Geleceğe güvenle bakan kadınlardan oluşan güçlü ve büyük bir platforma dönüşen yarışmada, redeer markasının yaratıcı Müşerref Sezen Saral, Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçildi. Nebyan Doğal girişimiyle Nazlı Uyanık Yıldız Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi oldu. RS Research kurucusu Rana Sanyal, Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi seçildi. Hayata geçirdiği ‘KızCode’ projesiyle Müjde Esin ise Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi ödülünü kazandı.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada toplumsal kalkınmanın sürdürülebilir kılınması için fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğini ve bu noktada atılacak en büyük adımın kadınların ekonomiye katılımı olduğunu belirten Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, genel gidişatı olumlu bulduğunu ifade etti: “Türkiye’deki kadın girişimcilerin ülkedeki toplam girişimciliğe oranı yüzde 9. Türkiye’de 2000’li yılların başında yüzde 5 olan kadın girişimcilik oranının yüzde 9’lara çıkması umut verici ancak gidilecek daha çok yolumuz var.”

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, yarışma sayesinde ödül sahiplerinin ek finansman elde edip cirolarını artırdıklarını ifade etti: “Yarışmacıların yüzde 30’u, Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması sayesinde ek finansman elde etti. Yarışmada birinci olmuş kadın girişimcilerin cirosunda ise ortalama yüzde 40 artış oldu. Ancak bütün bu destekleri anlamlı ve işlevsel kılacak olan, kadın girişimci adaylarına cesaret, özgüven ve moral vermektir. İşte o zaman kadın girişimci adayları, hayallerini gerçekleştirmek üzere yola çıkıyorlar.”

Ekonomist Dergisi Yayın Direktörü M. Rauf Ateş ise 2005 yılında 50 bin olan kadın işveren sayısının bugün iki kat arttığını belirtti: “12 yılda kadın girişimci sayısı ikiye katlanmış. Bunda Kadın Girişimci Yarışması’nın da etkisinin büyük olduğunu düşünüyoruz. Girişimcilik tarafındaki büyük ivme ile önümüzdeki yıllarda kadın girişimci sayısının katlanarak artacağına inanıyorum.”

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Aralık 2018