Türkiye’nin ‘İlk Kadın Kanalı’ Yayında: Woman TV

Türkiye’nin de artık bir kadın kanalı var: Woman TV. Sağlıktan modaya, hukuktan astrolojiye kadar birçok konuda özel programların ve dosyaların yer alacağı Woman TV, Türkiye’nin ilk ve tek kadın kanalı olma özelliği taşıyor.

D-Smart 53’üncü kanal ve TURKSAT 4A uydusu 12034 frekansından yayın hayatına başlayan Woman TV’nin Genel Müdürlüğünü eski CNN Türk Haber Koordinatörü Ali Güven yürütecek. Kanalın Genel Yayın Yönetmeni ise deneyimli televizyon habercisi Ahu Özyurt. Özyurt daha önce CNN Türk ve Milliyet’in Washington temsilciliğini yürütmüş, Bloomberg HT ve CNBC-e gibi kanalların kuruluş aşamasında yer almıştı.

‘Kadınları yalnızca tüketici olarak görmüyoruz”

Women TV, Türkiye televizyonlarında önemli bir boşluğu dolduruyor. İlk yayın gününde, stüdyodan yaptığı canlı yayında bir kadın kanalı kurulmasının nedenlerini anlatan Özyurt, diğer TV kanallarını, kadınları sadece ‘tüketici’ olarak görmeleri sebebiyle eleştiriyor: “Biz kadınları yalnızca tüketici olarak görmüyoruz. Üretim hayatında çok başarılı kadın girişimciler, örnek hikayeler var. Diğer kanallar kadınları tüketici ve büyük bir hedef kitle olarak görüyor. Evet bu da bir şey ama aynı zamanda umut verebilmek, alan açabilmek ve ihtiyaç sahipleriyle başarılı kadınları buluşturacak bir platform yaratmak istiyoruz. Woman TV kadınların sesi olacak.”

İleriki dönemlerde komşu ülkelerde de gösterilmesi amaçlanarak kanalın ismi İngilizce seçilmiş. “Bu ülkeden bir marka çıksın, yakın komşularımız da izlesin, bu markayı büyütelim, sınırların ötesindeki başka ülkelere de taşıyalım istiyoruz,” diye açıklıyor Özyurt.

Kanal yayına başlamadan önce titiz bir hazırlık sürecinden geçilmiş. Woman TV ekibi, hem günlük hayatın içinde kadınların her şekilde kendisini gösterebileceği, hem de kadınlarla ilgili hukuki ve adli konulara çeken bilgilendirici bir yayın programı hazırladıklarını belirtiyor. Sağlık, ekonomi ve kariyer, hukuk, kadın hakları, stil, moda, astroloji, kadın girişimcilik, Woman TV ekranlarında işlenecek konular arasında.

Woman TV’nin programcı ekibinde Aslı Öymen, Duygu Özel Tapan, Ebru Güngör, Nefise Seda Yanık, İnci Yazgan, Sevde Aksu Taner, Meltem Kurtulan, Burcu Sarıca, Aslı Bosut ve Emel Özer Tokba gibi isimler yer alıyor. Ayrıca Woman TV ekranlarında sadece kadın programcıları görmeyeceğiz. Hafta içi her gün 16.00-17.00 arasında yayınlanacak ‘Eko Kadın’ı Çetin Ünsalan, fotoğraf programını ise Şafak Yavuz

Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak Woman TV ye başarılar diliyor kadının eşitlik, özgürlük, adalet mücadelesine içerikli programlar ile destek olmasını talep ediyoruz.

Yolunuz açık olsun.

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Aralık 2018