Pazaryeri Bağımsız Kadın Belediye Başkanı: Zekiye Tekin

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde, belediyede özel kalem müdürlüğü yapmış olan Zekiye Tekin, bağımsız olarak katıldığı yerel seçimlerde belediye başkanı seçildi.

Bilecik’in 11 bin nüfuslu Pazaryeri ilçesi sakini Zekiye Tekin, 2004 yılında Pazaryeri Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürlüğü görevine geldi. Geçen yaz bu görevinden alınan Tekin,  AK Masa’da çalışmaya başladı.

Hürriyet’ten Banu Tuna’yan konuşan Tekin, AKP’li belediye meclis üyelerinden birinin kızı belediyede işe alınmadığı için istifa edeceğini açıklayınca görevden alındığını ve yerine o üyenin kızının getirildiğini söylüyor.

Bu duruma tepki gösteren Tekin, belediyeye başkan olmak istemiş ve 31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimleri için AK Parti’ye aday adaylığı başvurusu yapmış. Ancak aday gösterilmeyen Tekin, bağımsız aday olarak seçimlere girmeye karar verdiğini ifade ediyor: “AK Parti’den aday olabilmek için çok uğraştım. Mektuplar yazdım, partili kadınlara, bakanlara ulaşmaya çalıştım ama destek görmedim. ‘Bilecik yönetimi ne isterse o olur’ dendi.”

Pazaryeri’nde kadın aday olarak oldukça zorlandığını belirten Tekin, “Kadından başkan mı olur” diyenlere karşı mücadeleden vazgeçmediğini söylüyor: “Pazaryeri mutaassıptır ama kadınlar öndedir. Kadın haddini bilir; öne çıkacağı yerde çıkar, geri durması gereken yerde durur.  İlk zamanlar “Kadından başkan mı olur, onun arkasından mı gideceğiz?” gibi sözler geliyordu kulağıma. “Seçilirse başkanım mı diyeceğiz?” dediler. Yavaş yavaş kırdım önyargıları. “

Tekin’e göre bu önyargıları aşmasını sağlayan etkenlerden biri, işinde çok iyi olması, diğeri de halkın onu mağdur olarak görmesi.

Tekin’in görev sürecince kadınlar için gerçekleştirmek istediği birçok projesi var. Bunlardan biri de köydeki yaşlı teyzelerin maaşlarını çekmeye geldiklerinde bekleyebilecekleri bir yer: “Benim canımı çok acıtan bir şey var. Her ay köylerden yaşlı teyzeler maaşını çekmeye ilçeye gelir. Sonra da dönmek için kıyıda köşede dolmuş beklerler. Erkekler kahveye girer ama kadınların gideceği hiçbir yer olmadığından, soğuk havada bile sokaklarda otururlar. Onların oturabileceği, televizyon seyredip namaz kılabileceği bir yer yapmak istiyorum. “

Tekin’in Pazaryeri’yle ilgili projeleri bununla sınırlı değil. Sağlık meslek yüksekokulu açmak, sosyal yaşam alanları yaratmak, Pazaryeri’nin doğal güzelliklerini tanıtarak, eko-turizmi geliştirmek ve sıcak para akışı sağlamak, Tekin’in öncelikleri arasında.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Nisan 2019