TÜRKONFED: En Az Üç Kadın Yöneticili Şirketler Daha Başarılı

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu’nun Cinsiyet Eşitliği Gündem Raporu’na göre, yönetim kurulunda bulunan kadın sayısı ile finansal performans arasında güçlü bir ilişki bulunuyor.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu (İDK) tarafından hazırlanan rapor, kariyer basamaklarını tırmanan kadınlara güç, motivasyon ve vizyon katmak amacıyla üç ayda bir yayınlanacak.

Her bir rapor, cinsiyet eşitliği ile ilgili bir temel konuya ışık tutacak. Hazırlanan ilk raporun konusu; kadınların iş dünyasındaki görünmez engeli cam tavan.

Raporda öne çıkan bulgular şöyle:

* Cinsiyet Eşitliği Gündem Raporu’na göre, “en az üç kadın yöneticisi bulunan şirketlerin” finansal performansları ve kurum çalışma ortamı değerleri, koordinasyon, denetim, dışa dönüklük gibi değerler, “kadın yöneticisi bulunmayan şirketlere göre daha yüksek.”

* 1970’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan cam tavan kavramı ‘kadınların üst düzey yönetim pozisyonlarına gelmelerini engelleyen görünmez, yapay engelleri’ ifade ediyor.

* Türkiye listelenen 29 ülke arasında Güney Kore ve Japonya’dan sonra 27. sırada yer aldı. Raporda McKinsey’in Women Matter raporundan aktarılan bilgilere göre ise yönetim kurulunda bulunan kadın sayısı ile finansal performans arasında güçlü bir ilişki bulunuyor.

* Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Gündem Raporu’nda Harvard Business Review’da yayınlanan, ‘Yönetici Grup İçerisindeki Kadınlar Yüksek Kar Oranlarına Neden Oluyor’ başlıklı araştırmaya yer verildi.

* Bu araştırma; kadın yönetici sayısı fazla olan şirketlerin, pazar payı, sermaye ve hisse senedi değerine göre daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Şubat 2020