TÜSİAD Başkanı Kaslowski: İstanbul Sözleşmesi’nin Uygulanması Çok Önemli

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında bir açıklama yaparak İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının önemine vurgu yaptı.

Açıklamasında, “Kadına yönelik şiddet sorununun çözümü için kamunun İstanbul Sözleşmesi’nin önleme, koruma, kovuşturma ve destek hükümlerini etkili şekilde uygulaması çok önemlidir, ” diyen Kaslowski, kadın cinayetlerinin ve kadına karşı erkek şiddetinin hem bir insan hakları ihlali hem de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en acımasız yansıma olduğunu ifade etti.

Kaslowski, İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan Türkiye’nin başta yargı mensuplarını, kolluk kuvvetlerini ve eğitimcilerini, hükümleri etkili bir şekilde uygulamaya çağırdı.

“Türkiye ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ kısaca İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ve onaylayan ülke olarak çözümün bir parçası olacağını göstermiş ve çok önemli bir sorumluluk üstlenmiştir. Bu yönde tüm yargı mensupları, kolluk kuvvetleri ve eğitimciler başta olmak üzere, kamunun İstanbul Sözleşmesi’nin önleme, koruma, kovuşturma ve destek hükümlerini etkili şekilde uygulaması çözüm için çok önemlidir.”

Toplum olarak ‘kadına yönelik her türlü şiddete sıfır tolerans’ anlayışının yerleşmesi için harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden Kaslowski, “Bu soruna kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri ortak bir duruşla, bütünsel bir yaklaşımla ve işbirlikleriyle çözüm geliştirmeliyiz” dedi.

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Kasım 2019